Publikacja poświęcona twórczości grafika i ilustratora Eugeniusza Geta-Stankiewicza ukazała się nakładem wrocławskiego wydawnictwa Warstwy. To najobszerniejsze do tej pory opracowanie poświęcone związanemu ze stolicą Dolnego Śląska artyście.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej redaktor naczelny wydawnictwa Warstwy Jarosław Borowiec, publikacja „Get. Eugeniusz Stankiewicz” autorstwa Mirosława Ratajczaka to połączenie wydawnictwa albumowego z esejem. „To najobszerniejsze do tej pory opracowanie poświęcone Getowi nie jest w pełni monografią tego artysty, choć bardzo dobrą próbą zebrania całość tego co zdarzyło się w ciągu 40 lat pracy tego artysty” - mówił Borowiec.
Mirosław Ratajczak śledził działalność artystyczną Geta-Stankiewicza niemal do początku. „Napisanie pełnej biografii w wypadku tak bogatej twórczości, tak płodnego artysty to przedsięwzięciem na wiele lat. Pomimo to, starałem się ująć tę twórczość w całość, w przebiegu właściwie chronologicznym” - powiedział Ratajczak.
We wstępie do publikacji autor pokreślił, że najważniejsze dla Geta było to, co o jego pracach mogą powiedzieć ludzie. „Nie +zwykli ludzie+, ale różni. Jedną z najważniejszych cech jego twórczości była bowiem dialogowość, chęć wywołania reakcji u odbiorcy – emocjonalnej i intelektualnej (…), pragnął on wyzwolić u odbiorcy proces, mający na celu rewizję zastanych, przyjmowanych często bezwiednie przekonań, determinujących w konsekwencji postrzeganie rzeczywistości. Dlatego szczególną rolę w tej twórczości odgrywały wszelkie zjawiska i sytuacje, które obejmuje termin cliche – banały, komunały, truizmy, stereotypy” - pisze Ratajczak.
Niemal 350 stronicowa publikacja jest bardzo bogato ilustrowana pracami Geta oraz zdjęciami artysty. W publikacji znalazły się materiały pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Ossolineum, wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Plakatu w Wilanowie i archiwum rodziny artysty.
Postać i twórczość Geta-Stankiewicza ma być jednym z elementów programu artystycznego przygotowywanego z okazji objęcia przez miasto Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Z tej okazji przygotowana jest największa do tej pory wystawa plakatów autorstwa wrocławskiego artysty.
Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie przeniósł się do Wrocławia, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu.
Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci autoportretu.
Wystawiał w kraju, ale także m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Zmarł w 2011r. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, tu pozostała jego spuścizna. W 2012 r. Rada Miejska przyznała pośmiertnie Getowi-Stankiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.(PAP)
pdo/ agz/