Kultura i sztuka po 1989 roku

21.03.2018

Powstanie książka ze wspomnieniami najstarszych mieszkańców Płocka

Powstanie książka ze wspomnieniami najstarszych mieszkańców Płocka (Mazowieckie) o historii miasta i jego życiu codziennym. Znajdą się w niej osobiste relacje, np. opowiadane wnuczkom przez babcie i dziadków, a także rodzinne fotografie oraz rysunki dzieci.

„Cel jest taki, by książka zawierała wspomnienia, które nosi się w sercu, by były to opowieści o tym, jak dawniej wyglądał Płock, jak żyli jego mieszkańcy” – powiedziała PAP Ewa Magierska, na co dzień lekarz, która wspólnie z mężem przygotowuje projekt.

Magierscy prowadzą od kilku już lat zespół muzyczny „Santiago”, działający przy parafii św. Jakuba w Imielnicy - dzielnicy Płocka, do którego należą dzieci w wieku od 11 do 16 lat. W 2017 r. grupa przygotowała wspólnie „Filmową pocztówkę z Płocka”, przewodnik po mieście, który obecnie dostępny jest na YouTube.

Obecny projekt, czyli wspomnienia osób starszych, realizowany będzie w formie rozmów seniorów z dziećmi, które zostaną zarejestrowane na video lub spisane. W efekcie powstanie książka, która – jak powiedziała Magierska - być może ukaże się w styczniu 2019 r., przy okazji corocznych obchodów Dnia Babci i Dnia Dziadka.

„Chcielibyśmy, żeby z jednej strony dzieci poznały żywą historię, opowiadaną przez kogoś, kto przeżył relacjonowane wydarzenia, a z drugiej strony chodzi nam też o to, by ci starsi ludzie mogli podzielić się swymi opowieściami, by nie zostali sami ze wspomnieniami w przysłowiowych +czterech ścianach+” – podkreśliła Magierska.

„Jestem lekarzem i na co dzień widzę, jak starsi ludzie są spragnieni rozmów, a czasem czują się odrzuceni i niepotrzebni, co jest bardzo smutne” – dodała. „Chciałabym, żeby książka, która powstanie na podstawie rozmów z najstarszymi mieszkańcami Płocka, była ilustrowana fotografiami z ich domowych archiwów, a także rysunkami dzieci” – wyjaśniła.

Magierska przyznała, że pomysł na rozmowy, dotyczące wspomnień o dawnym Płocku, zrodził się, gdy w ubiegłym roku udało się zrealizować filmową opowieść o mieście i jego zabytkach, w którym przewodnikami są dzieci, członkowie zespołu „Santiago”.

„Okazało się, że była to dla nich fajna przygoda, że z ciekawością zapoznawali się z różnymi tematami, o których później sami opowiadali w filmie. Stąd powstał pomysł, by pójść krok dalej, by utrwalić wspomnienia najstarszych mieszkańców miasta w formie rozmów z dziećmi – powiedziała współautorka projektu.

Chętni do wspólnych rozmów i wspomnień o dawnym Płocku, z udziałem osób starszych i dzieci - w tym babć, dziadków i ich wnuczków - mogą zgłaszać się do tamtejszej parafii św. Jakuba lub parafii katedralnej św. Zygmunta. (PAP)

mb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL