Prace mieszkającego we Francji artysty polskiego pochodzenia Adama Nidzgorskiego, którego twórczość kojarzona jest z tzw. nurtem art brut - sztuka surowa, naiwna - można oglądać od piątku w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Na ekspozycji "Vivat Insita. Adam Nidzgorski–Zapatrzenie" zgromadzono 35 dzieł artysty, mających oddawać "tkwiące w podświadomości pragnienia". Wśród nich są prace na papierze i tkaninie, będące połączeniem akwareli, tempery i tuszu, pięć gobelinów jego projektu wykonanych przez tkaczy w Tunezji oraz grafika.
Twórczość Nidzgorskiego charakteryzuje się żywymi, kontrastującymi ze sobą barwami i przedstawia pojedyncze postacie lub grupy osób, także dzieci, których twarze wyrażają trudne do zdefiniowania emocje.
Twórczość Nidzgorskiego charakteryzuje się żywymi, kontrastującymi ze sobą barwami i przedstawia pojedyncze postacie lub grupy osób, także dzieci, których twarze wyrażają trudne do zdefiniowania emocje. "Wszystkie postaci z jego prac są zapatrzone w widza ogromnymi, okrągłymi oczyma przypominającymi oczy naiwnego i ciekawego świata dziecka, a trochę samego artysty" - czytamy w informacji Muzeum Śląskiego o wystawie.
Ekspozycja będzie otwarta do 21 października.
Adam Nidzgorski urodził się w 1933 roku w Cormeilles-en-Parisis we Francji. Studia skończył na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, potem wrócił do Francji, mieszkał także w Tunezji. Malować zaczął w 1963 roku. Jego prace zyskały uznanie po ekspozycji w Centrum Twórczości Naiwnej w Begles w 1992 roku. Zaliczany jest do najciekawszych współcześnie tworzących we Francji artystów nurtu art brut - formy twórczości nieprofesjonalnej i spontanicznej. Jego prace znajdują się w kilku europejskich muzeach.(PAP)
ktp/ hes/