Prapremiera spektaklu „Pamięć Rutki”, poświęconego nastolatce, nazywanej polską Anną Frank, odbędzie się w niedzielę w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Rutka to autorka pamiętnika, który stał się świadectwem przeżyć wojennych w będzińskim getcie.
Tekst autorstwa Michała Kmiecika reżyseruje Justyna Łagowska, która jest też autorką scenografii.
Urodzona prawdopodobnie w Gdańsku w 1929 r. Rutka na początku lat 30. przyjechała z rodzicami do ich rodzinnego Będzina. W 1937 r. urodził się tam jej brat, tam też ukryła później pod schodami domu, w którym mieszkała, prowadzony w szkolnym zeszycie pamiętnik. Wraz z rodziną została deportowana z będzińskiego getta w sierpniu 1943 r. do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła. Co do dokładnej daty jej śmierci istnieją sprzeczne relacje. Zagładę przeżył tylko ojciec Rutki.
„Opowiedziano mi historię Rutki. Kolejnym naturalnym krokiem było przeczytanie pamiętnika. Uderzyło mnie, że tę dziewczynę niewiele różni od moich córek, jest bardzo współczesna w sposobie myślenia. Zrobiła też na mnie wrażenie tym, jak trafnie, prostolinijnie opisuje swoją rzeczywistość” – powiedziała Justyna Łagowska.
Podejmując się realizacji spektaklu chciała stworzyć okazję do rozmowy o przeszłości, która do dziś warunkuje teraźniejszość. „Chciałam też przyjrzeć się młodzieży – relacjom, które nawiązuje ze sobą i elementom, z których budują swój świat. Interesowało mnie, co się dzieje w świecie młodych ludzi w obliczu konfliktu, zagrożenia. Jak sytuacja zewnętrzna tworzona przez dorosłych wpływa na ich życie, jaką może mieć niszczycielską siłę” – podkreśliła Łagowska.
W spektaklu wystąpią: Karolina Gorzkowska (aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora), Sara Lech, Karol Gaj, Michał Woźniak, Wojciech Żak. Kolejne po prapremierze spektakle zaplanowano na 20 października, 22 i 23 listopada. Przedstawienie jest odpowiednie dla widzów od 14. roku życia. Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spektakl to kolejna w ostatnich latach inicjatywa przypominająca dawnych mieszkańców tego zagłębiowskiego miasta. Według spisu policyjnego z grudnia 1939 roku Będzin zamieszkiwało ponad 33 tys. obywateli żydowskich, a w całym powiecie będzińskim było ich ponad 45 tys. Przed wojną w ścisłym centrum społeczność żydowska stanowiła nawet 80-90 proc., nadając ton życiu miasta. W Będzinie działały żydowskie szkoły, partie polityczne, stowarzyszenia kulturalne, prasa, kluby sportowe. (PAP)
autor: Anna Gumułka
edytor: Anna Mackiewicz
lun/ amac/