Kultura i sztuka po 1989 roku

29.05.2018

Prapremiera "Najlepszej wiosny" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie - w niedzielę

Historia dwojga młodych bandytów z czasów drugiej wojny światowej, którzy nieudolnie "przywłaszczają sobie czyjeś życie" – to nowa propozycja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Prapremiera spektaklu "Najlepsza wiosna" odbędzie się w niedzielę.

Tekst sztuki "Najlepsza wiosna" powstał na zamówienie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Autor scenariusza, Michał Bajer, wyjaśnił, że jest to historia dwojga "młodych bandytów" z czasów drugiej wojny światowej, którzy wchodzą do bogatego domu i zaczynają "nieudolnie naśladować" eleganckie życie.

"W tle jest gigantyczna trauma, bo coraz bardziej staje się oczywiste, że moment zdobycia tego domu był równoczesny z wielkim aktem przemocy, z morderstwem, które jest przez nich samych zakłamywane, wypierane" – powiedział Bajer. Dodał, że przedstawienie zbudowane jest na "napięciu" pomiędzy traumą a "małpowaniem" czyjegoś życia.

Autor tekstu podkreślił, że zainspirował go proceder przejmowania majątku innych ludzi w czasie drugiej wojny światowej.

"Żyjemy w absolutnej obsesji drugiej wojny światowej i przeszłości, dlatego impulsem były emocje, które druga wojna światowa budzi dzisiaj" – powiedział Bajer. Podkreślił, że nie jest to tekst "polityczny, interwencyjny ani dydaktyczny".

Reżyserka spektaklu, Natalia Korczakowska, zaznaczyła, że sztuka opowiada o młodych ludziach, którzy "przywłaszczają sobie czyjeś życie".

"To nie jest powierzchowna analiza konkretnego przypadku zawłaszczenia konkretnych domów, tylko bardzo szeroko otwarta analiza pewnej sytuacji młodych ludzi, obserwowanej także dziś, którym wydaje się, że mogą ukraść czyjeś życie" – powiedziała Korczakowska. Dodała, że spektakl można rozumieć szerzej, jako przedstawienie zjawiska "społeczeństwa spektaklu".

"To, jaką przyjmuje się formę, jaki tworzy się wizerunek, jest istotniejsze od rzeczywistej tożsamości – głównie młodych – ludzi, co jest dość przerażające" – oceniła Korczakowska. Reżyserka wskazała też, że tekst można też odczytywać jako zderzenie różnych kultur. Zaznaczyła jednak, że jest to równocześnie "prosta i zabawna historia".

"To jest dobrze skrojona komedia. Liczę na to, że będzie to dla widzów bardzo atrakcyjne przedstawienie" – powiedziała Korczakowska.

Prapremiera spektaklu "Najlepsza wiosna" odbędzie się w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, w niedzielę o godz. 19.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL