Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2017

W Krakowie premiera baletu "Harnasie" - w 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski. Fot. PAP/Reprodukcja Karol Szymanowski. Fot. PAP/Reprodukcja

"Harnasie" to najbardziej znany polski balet, oparty na folklorze Podhala. Premiera, przygotowana przez Balet Cracovia Danza, odbędzie się w sobotę w Muzeum Narodowym w Krakowie. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci Karola Szymanowskiego - autora "Harnasiów".

Premiera baletu odbędzie się w modernistycznym gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie obecnie eksponowana jest wystawa pt. "Dziedzictwo", na której znajduje się oryginalny zapis partytury "Harnasiów" Karola Szymanowskiego.

Ten balet-pantomima Karola Szymanowskiego to pierwszy polski utwór sceniczny, w całości oparty na folklorze Podhala i łączący w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora.

"W naszej inscenizacji koncentrujemy się na elementach związanych z góralszczyzną, które nawiązują do przedwojennej moderny. Będziemy ubrani w kostiumy nawiązujące do góralskich strojów. W naszym balecie podkreślamy elementy plastyki i pantomimy – używamy masek. To teatr ruchu, łączący elementy tańca klasycznego z tańcem współczesnym oraz elementami folkloru i tańca góralskiego" - powiedziała PAP dyrektorka Baletu Cracovia Danza Romana Agnel.

Agnel podkreśliła, że baletu "Harnasie" nie ma obecnie w repertuarze żadnej polskiej instytucji, choć w tym sezonie obchodzimy 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego – twórcy tego baletu. Spektakl będzie wystawiony w kameralnym składzie, choć występuje w nim aż 15 osób. Dyrektor Cracovia Danza zaprosiła do współpracy choreografa Leszka Rembowskiego; kostiumy zaprojektował Jan Polewka, zaś scenografię przygotował Jan Burnat.

Balet Cracovia Danza planuje w przyszłości wystawianie spektaklu "Harnasie" wraz z baletem "Wesele w Ojcowie" – do muzyki Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego - jako wspólne przedstawienie pt. "Balety Polskie", prezentujące folklor krakowski i góralski.

"Harnasie" to dzieło, które na stałe weszło do repertuaru światowego – jego premiera święciła wielki tryumf na scenie paryskiej w roku 1936, a do dzisiaj z powodzeniem konkuruje ze znanymi przedstawieniami baletowymi Igora Strawińskiego.

Pomysł napisania "Harnasiów" zrodził się u Karola Szymanowskiego w 1922 roku, ale bezpośrednim impulsem do powstania dzieła stało się wesele góralki Heleny Gąsienicy-Roj z Jerzym Rytardem. Balet został ukończony w roku 1931 - prapremiera odbyła się w Pradze w roku 1935, natomiast paryska premiera - w roku 1936, w choreografii Serge'a Lifara i ze scenografią Ireny Lorentowicz.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zrealizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Partnerami wydarzenia są: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma" w Zakopanem, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie.(PAP)

gkos/ itm/

Grzegorz Kościński

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL