Kultura i sztuka po 1989 roku

30.05.2018

Premiera "Karampuka. Baśni o króliku z cylindra" w Teatrze Lalka - w sobotę

Próba medialna spektaklu "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" . Fot. PAP/R. Guz Próba medialna spektaklu "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" . Fot. PAP/R. Guz

To opowieść o króliku, który urodził się w cylindrze, by ratować reputację swojego rodzica i równie tajemniczo znika, by znów ratować jego reputację - powiedział reżyser "Karampuka. Baśni o króliku z cylindra" Grzegorz Turnau. Premiera spektaklu w warszawskim Teatrze Lalka - 2 czerwca.

Autorem adaptacji, muzyki, tekstów piosenek i reżyserem przedstawienia jest Grzegorz Turnau. Scenografię, kostiumy i lalki zaprojektowała Joanna Braun.

"Chciałabym zwrócić uwagę na dwie wyjątkowe okoliczności przy okazji premiery. Otóż, mamy do czynienia z debiutem reżyserskim Grzegorza Turnaua (...) i jubileuszem pracy artystycznej Joanny Braun. Bardzo się cieszymy, że oba te wydarzenia mamy okazję świętować w Teatrze Lalka" - powiedziała w środę w trakcie próby medialnej "Karampuka" kierownik literacka teatru Aleksandra Rembowska.

"Wśród jubilatów jest też Karampuk, ponieważ baśń Ludwika Jerzego Kerna ukazała się po raz pierwszy w 1968 r. (...), a Joanna ma jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. I bardzo się cieszę z tego, że znamy się z Krakowa od stu lat z ulicy Brackiej, ale współpracujemy w teatrze po raz pierwszy" - wyjaśnił Grzegorz Turnau.

W programie i na plakacie spektaklu reprodukowana jest ilustracja Janusza Stannego z pierwszego wydania baśni Kerna w 1968 r.

"+Karampuk+ to opowieść o króliku, który urodził się w cylindrze po to, aby ratować reputację swojego rodzica - magika Miguela Campinello de la Vare Zapassasa i równie tajemniczo znika po to, by ponownie ratować jego reputację" - powiedział PAP reżyser przedstawienia. "Historia stworzenia, które zyskało sympatię, choć nie było to łatwe" - dodał.

Reżyser przypomniał, że w "Karampuku" pojawia się samochód. "I bardzo wielu młodych widzów marzy o tym, żeby poprowadzić samochód zanim jeszcze będą mieli prawo jazdy. Ja trochę jestem takim reżyserem tutaj bez prawa jazdy. I właściwie całe moje życie polegało na tym, że robiłem zawsze coś, do czego nie miałem uprawnień" - wyjaśnił Turnau, który od 2016 r. jest kierownikiem muzycznym Teatru Lalka.

"Po raz pierwszy ośmieliłem się napisać też teksty, ale pomyślałem, że jeżeli już mają być w spektaklu teksty - to powinny one być takie, jak ja widzę +Karampuka+, a nie pochodzić z jakiejś innej baśni. Mam nadzieję, że te teksty pasują do akcji, że będą ją przede wszystkim uzupełniać" - podkreślił.

Reżyser zwrócił uwagę, że baśń Kerna to "książka o akceptacji inności, nietypowości". "To historia o afirmacji czegoś, co jest dziwne, co nam przeszkadza, bo wydaje się nam niepotrzebne, a wręcz ingeruje w nasz ustalony porządek" - wyjaśnił.

"Czytałem te? książkę jako dziecko, dziś czytam jako dziadek. Poza klasycznym już, Kernowskim nadrealizmem, znajduje? w niej pytanie o afirmację dziwności, inności, egzotyki - jako źródła inspiracji, ruchu i przemiany. Ludwik Jerzy Kern wyprzedził w mojej wyobraźni E.T., Alfa (...) Karampuk przybywa znikąd i, wzruszająco taktownie, wyprowadza się donikąd. Ale jednak udaje mu się nawiązać´ z chłodnym i narcystycznym iluzjonista? nic´ czułości i wzajemnej uwagi. Kiedy Miguel Campinello de la Vare Zapassas zwraca się wreszcie do Karampuka per +moje dziecko+, pojawia się coś, co zwykliśmy nazywać nadzieja?" - napisał w programie do przedstawienia Turnau.

"Przygody królika Karampuka, który urodził się w cylindrze sławnego na cały świat magika Zapassasa, obfitują w tajemnicze spotkania i pełne humoru nieporozumienia. Stają się też okazją do zawiązania niecodziennej przyjaźni. Autorskie przedstawienie Grzegorza Turnaua przyniesie publiczności wiele niespodzianek. I to nie tylko muzycznych" - czytamy w zapowiedzi na stronie teatru.

Choreografię opracowała Iwona Runowska, a aranżacje przygotowali Paweł Piątek i Grzegorz Turnau. Konsultacji iluzjonistycznych udzielił Maciej Pol.

W spektaklu występują: Olga Ryl-Krystianowska (jako tytułowy Karampuk), Bartosz Blachura (skrzypce), Rafał Derkacz (gościnnie), Aneta Harasimczuk, Wojciech Kondrat (skrzypce), Andrzej Perzyna i Piotr Tworek.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty sześciu Sonat kanonicznych Georga Philippa Telemanna.

Premiera spektaklu - 2 czerwca o godz. 17.30. Kolejne przedstawienia będą grane 3, 7-8, 16-17, 19-24 czerwca br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL