Premierą spektaklu „Kwiat paproci” w reż. Martyny Łyko w sobotni wieczór w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej zostanie oficjalnie zainaugurowana rzeszowska część ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki.
Przestrzenie Sztuki to ogólnopolski, pilotażowy program powołania interdyscyplinarnych centrów kultury. Finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
„Kwiat paproci” jest pierwszym przedstawieniem rzeszowskiego teatru zrealizowanym w ramach tego programu.
Jak mówiła o przedstawieniu jego reżyserka Martyna Łyko „nasz +Kwiat paproci+ to stara słowiańska baśń i współczesna historia ujęta w konwencji realizmu magicznego”.
Multimedialne widowisko powstało we współpracy z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca „Rudki” działającym pod egidą Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie i zrzeszającym młodzież z rzeszowskich szkół średnich.
„Interpretujemy dawne zwyczaje, przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc, wychodzimy od gotowych form, jakimi są: baśń oraz pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego i zastanawiamy się nad formami teatru teraźniejszego jak i przyszłego. Łączymy to co znamy, z tym co w przyszłości będzie wprawiać nas w ruch” – mówiła reżyserka.
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w ramach Przestrzeni Sztuki planuje zrealizować kilka wydarzeń. Pierwsze pt: „prze_cięcia”, podczas którego wysłuchano wierszy związanych z Podkarpaciem i otwarto wystawę, odbyło się w Rzeszowie we wrześniu.
Z kolei w przyszłym tygodniu ma się odbyć VIII Najazd Awangardy na Rzeszów. Jest to spotkanie poetek i poetów z Podkarpacia, które w tym roku będzie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki.
Na drugą połowę listopada przewidziano wydarzenie RZESZÓW OFF, w ramach którego w Rzeszowie zaprezentują się teatry niezależne i stowarzyszenia tworzące tzw. spektakle offowe.
Rzeszowski teatr w ramach programu planuje także m.in. włączyć się w organizowane przez Uniwersytet Rzeszowski obchody 100-lecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza, poety, tłumacza literatury białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, słowackiej i czeskiej, reżysera teatralnego i radiowego, kierownika literackiego rzeszowskiej „Siemaszki”.
Przewidziano m.in. czytanie performatywne tekstu „Panna Młoda z Wesela” napisanego przez Pleśniarowicza, poświęconego największym rolom Wandy Siemaszkowej.
W ramach Przestrzeni Sztuki swoją działalność ma też rozwijać Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz poszerzyć swoją działalność Scena Wędrowna. Teatr chce także zrealizować z podkarpackimi szkołami drugi etap projektu „TEATR W SIECI/NATENCZAS” polegający na prowadzeniu przez aktorów warsztatów przygotowujących uczniów do wystawienia własnej inscenizacji oraz występu w konkursie recytatorskim.
Przestrzenie Sztuki to rozwijany pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca pilotażowy program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy: ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury.
Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki - czterech ogniskujących wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr.
Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech ośrodków teatralnych w Polsce zaproszonych do udziału w programie. Oprócz niego są to: Centrum Kultury w Lublinie, Lubuski Teatr w Zielonej Górze oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ par/