David Krakauer z zespołem Bester Quartet, Karolina Cicha & Spółka, KROKE i MILO Ensemble z udziałem Wojciecha Waglewskiego i Tomasza Kukurby - to część gwiazd IV Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej, który będzie miał premierę online w dniach 18-19 lipca.
Narodowe Centrum Kultury poinformowało, że "miejscem wyjątkowych spotkań z muzyką źródeł", które odbędą się 18 i 19 lipca o godz. 20, będzie fanpage NCK oraz kanał YouTube Narodowego Centrum Kultury (NCKultury).
W sobotę, 18 lipca, o godz. 20 zagrają: KROKE - zespół prezentujący autorskie wykonania inspirowane muzyką etniczną oraz MILO Ensemble z udziałem Wojciecha Waglewskiego i Tomasza Kukurby z programem etno-jazzowym, z wyraźnymi akcentami muzyki klezmerskiej.
19 lipca (niedziela) NCK zaprasza na koncert światowej sławy klarnecisty Davida Krakauera wraz z zespołem Bester Quartet, w którego skład wchodzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. W niedzielę wystąpi również Karolina Cicha& Spółka z programem z płyty Jidyszland.
Tegoroczna, czwarta edycja festiwalu poświęcona jest wpływowi kultury żydowskiej na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Narodowe Centrum Kultury wskazuje, że "tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię". "Jednym z założeń festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur" – wyjaśnia Milo Kurtis, inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu.
Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych RP prezentuje pełne spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Rzeczypospolitej. Cztery edycje festiwalu to fascynująca podróż przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł i różnych tradycji oraz estetyk.
Koncerty będą dostępne na fanpage'u NCK oraz kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury do końca sierpnia br. Koncert Davida Krakauera – do 2 sierpnia br.
Festiwal został zarejestrowany w dniach 2-3 lipca 2020 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Więcej informacji na https://nck.pl/ oraz na Facebooku. (PAP)
Autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ robs/