Premiera multimedialnego reportażu pt. „Jak z nut” poświęconego jednej z czołowych polskich orkiestr - Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – odbyła się w piątek w jej siedzibie.
Z okazji 80-lecia orkiestry przygotowali go wspólnie dziennikarze Polskiego Radia Katowice i katowickiej „Gazety Wyborczej”. Reportaż opowiada o najważniejszych wydarzeniach i osobach w historii orkiestry. Zawiera zdjęcia, filmy, fotocasty, muzykę, wypowiedzi wielkich sław, które dyrygowały zespołem. Pozwala odbyć wirtualny spacer po nowej siedzibie NOSPR.
Przy reportażu pracowali: Ewa Niewiadomska, Iwona Sobczyk, Marcin Nowrotek, Grzegorz Celejewski, Przemysław Kawa, Marta Błażejowska, Jakub Binduga, Konrad Skura, Mateusz Strawa, Jacek Kurkowski, Krzysztof Kiczek, Olga Trojak, Dariusz Kortko i Marek Wilk. Wykorzystano też materiały archiwalne Polskiego Radia autorstwa Stanisława Wiery i Henryka Cierpioła oraz zdjęcia Bartłomieja Barczyka.
„Rola orkiestry w historii kultury polskiej zawsze była wyjątkowa. Nasz reportaż przypomina kluczowe momenty i postaci, aż po nową epokę, która nastała w chwili przeniesienia orkiestry do jej obecnej siedziby” – powiedziała PAP Ewa Niewiadomska.
Orkiestra rozpoczęła działalność w 1935 r. w Warszawie. Jej założycielem był polski kompozytor i wybitny dyrygent Grzegorz Fitelberg. Po II wojnie światowej w 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki. Początkowo grała w niewielkim studiu Polskiego Radia Katowice, potem w Radiowym Domu Muzyki, w końcu w sali przeznaczonej na zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Nowa siedziba NOSPR w Katowicach została otwarta w październiku 2014 r. Zarówno jej koncerty, jak i inne odbywające się tam wydarzenia muzyczne cieszą się wielką popularnością – trudno o bilety.
Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia orkiestra zrealizowała ponad 200 płyt CD dla wielu renomowanych wytwórni. Wraz z NOSPR występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów, m.in. Martha Argerich, Leonard Bernstein, Rudolf Buchbinder, Placido Domingo, Pierre Fournier, Barbara Hendricks, Witold Lutosławski, Kurt Masur, Krzysztof Penderecki, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Isaac Stern, Krystian Zimerman.
Orkiestra występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i w krajach Zatoki Perskiej. W ostatnich latach NOSPR zrealizowała spektakularne projekty, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy oraz recenzentów, jak Maraton twórczości Góreckiego, Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczna podróż morska (dwie edycje), Festiwal GÓRECKI*PENDERECKI. Od 2005 NOSPR jest organizatorem biennale – Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza.(PAP)
lun/ mhr/