Kultura i sztuka po 1989 roku

04.09.2018

Premiera musicalu „Madagaskar” w łódzkim Teatrze Muzycznym - w październiku

Lew Alex, hipopotamica Gloria, żyrafa Melman, zebra Marty i władca lemurów Julian pojawią się w październiku na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie obecnie trwają próby do  musicalu „Madagaskar” opartego na popularnej animacji wytwórni Dreamworks.

"Wczoraj na próbę spektaklu przyszły dzieci, które będą w nim brały udział i chichrały się przez całą próbę; myślę, że to dla nas dobry znak" - podkreślił reżyser łódzkiej wersji "Madagaskaru" Jakub Szydłowski na konferencji we wtorek.

Nad przedstawieniem w łódzkim Teatrze Muzycznym obok Szydłowskiego pracuje m.in choreograf Jarosław Staniek. Zdaniem realizatorów ruch sceniczny połączony z wykorzystaniem kostiumów zwierząt odgrywa szczególną rolę w tworzeniu dynamicznego i rozrywkowego charakteru tego musicalu.

"Nie staramy się zrobić bajki; robimy wielki, familijny show dla wszystkich. Ci, którzy widzieli film +Madagaskar+, wiedzą, że dorośli bawią się na nim równie dobrze jak dzieci - tak samo będzie u nas. Spektakl ma dużo współczesnych odniesień, jest zabawny w wielu warstwach" - dodał reżyser.

Światowa premiera spektaklu z librettem Kevina Del Aguili odbyła się w 2016 roku w The Coterie Theatre w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Autorami muzyki i tekstów piosenek są George Noriega i Joel Someillan; w łódzkim spektaklu wykorzystane zostaną przekłady Bartosza Wierzbięty.

Historia zwierząt z nowojorskiego zoo, które w drodze do Afryki trafiają na egzotyczną wyspę, gdzie rządzi Król Julian, to format amerykańskiej wytwórni Dreamworks. Jak zaznaczył Szydłowski, wymogi licencyjne są dość restrykcyjne, jednak realizatorzy uzyskali zgodę na wprowadzenie małych zmian, które odróżnią spektakl w Teatrze Muzycznym od innych wersji "Madagaskaru".

"Na wyspie Madagaskar są +człowieki+, czyli ludzkie szkielety - takiej sceny nie ma w musicalu, ale jest w filmie. U nas również będzie ledowy taniec szkieletów"- podał przykład reżyser.

Dekoracje do łódzkiego spektaklu zaprojektuje Grzegorz Policiński, a kostiumy - Dorota Sabak. Ostateczną obsadę aktorską widzowie poznają tuż przed premierą, która zaplanowana została na 6 października.(PAP)

autorka; Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL