Premiera opery komicznej „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego odbędzie się w sobotę w Operze Śląskiej w Bytomiu. To jedna z najchętniej granych oper na świecie.
Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Franck Chastrusse Colombier, a reżyseruje Karolina Sofulak, która w 2018 r. zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie reżyserskim European Opera Directing Prize, a jej zwycięska inscenizacja "Manon Lescaut" Pucciniego została zaprezentowana na scenie Opera Holland Park w Londynie w czerwcu 2019 r.
"+Napój miłosny+ to jedna z niewielu nadal zabawnych oper komicznych. Dla mnie jest to tytuł szczególnie atrakcyjny także ze względu na silną centralną postać kobiecą" – powiedziała Karolina Sofulak podczas wtorkowej konferencji prasowej w Bytomiu.
Autor libretta - Felice Romani - opowiada widzom historię ubogiego i prostolinijnego Nemorino, który jest zakochany w pięknej Adinie. Jego rywal to przebojowy Belcore. Aby zdobyć względy ukochanej, Nemorino decyduje się skorzystać z pomocy wędrownego, sprytnego znachora Dulcamary, który sprzedaje mu tajemniczy napój miłosny.
Rolę Adiny kreują Adriana Ferfecka i Gabriela Gołaszewska. "Adina ma w sobie pewną dozę szaleństwa, ale też jest bardzo stanowcza. Wie, czego chce. Ma świadomość tego, co jej się podoba i bierze to od życia" – opowiadała Adriana Ferfecka.
W roli Nemorino będzie można obejrzeć i posłuchać Andrzeja Lamperta, Tomasza Dziwisza lub Adama Sobierajskiego, a Belcore zagrają Stanisław Kuflyuk i Kamil Zdebel.
Urodzony w 1797 r. w Bergamo Gaetano Donizetti był czołowym reprezentantem twórczości operowej w stylu włoskiego bel canto. Jest twórcą prawie 70 oper. Światowy rozgłos zyskał w 1830 roku mediolańską premierą opery "Anna Bolena". Do jego najpopularniejszych oper należą: powstały dwa lata później "Napój miłosny", "Don Pasquale", a spośród oper seria "Lukrecja Borgia", "Maria Stuarda" oraz "Łucja z Lammermooru".
Prapremiera "Napoju miłosnego" odbyła się w Mediolanie, w Teatro della Canobbiana 12 maja 1832. Opera doczekała się entuzjastycznych recenzji i pozostała na afiszu przez 32 wieczory. Na deskach Opery Śląskiej po raz pierwszy operę tę wystawiono 22 czerwca 1951 r., po raz drugi - 30 stycznia 1983 r., a w 1994 r. wznowiono przedstawienie na podstawie premiery z 1983 r. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ itm