Kultura i sztuka 1945-1989

20.02.2019

Premiera płyty Witold Małcużyński „The Legendary Wawel Castle Recital” – w piątek

Okładka płyty „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959”. Źródło: Polskie Radio Okładka płyty „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959”. Źródło: Polskie Radio

W piątek ukaże się płyta Polskiego Radia Chopin -  Witold Małcużyński „The Legendary Wawel Castle Recital. Kraków / Cracow 1959”. Album jest zapisem występu, który odbył się 60 lat temu na Zamku Królewskim na Wawelu. Pianista wykonał wtedy utwory Fryderyka Chopina.

Materiał po raz pierwszy ukaże się na płycie, rozpoczynając serię wydawniczą Polskiego Radia Chopin "From The Polish Radio Archives".

Album jest zapisem recitalu Witolda Małcużyńskiego, który odbył się 16 lutego 1959 r. w Krakowie na Wawelu podczas otwarcia wystawy narodowych skarbów - obiektów, które wróciły do Polski po II wojnie światowej. Były to m.in. Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich, listy Chopina i egzemplarze Biblii drukowane przez Gutenberga.

Jak przypomniało Polskie Radio Chopin "w Sali Senatorskiej na Wawelu zasiadła ówczesna elita: naukowcy, politycy, artyści, m.in. Witold Lutosławski z żoną. Występ transmitowały na cały kraj radio i telewizja, a retransmisji mogli wysłuchać wielbiciele polskiego pianisty w wielu krajach. Publiczność i krytycy uznali recital za zjawiskowy". W programie występu znalazły się utwory Fryderyka Chopina m.in. polonezy, nokturny, ballady i mazurki.

"Dziś, równo 60 lat po tym wydarzeniu, Polskie Radio Chopin ma zaszczyt przedstawić Państwu ten historyczny, legendarny koncert na świeżo wydanej płycie. To ogromne wydarzenie muzyczne, przy którym pracowało wiele osób. Cały materiał został zremasterowany cyfrowo. W booklecie płyty umieściliśmy szczegółowe omówienie pracy nad materiałem dźwiękowym twórców płyty, którzy – by zgromadzić cały materiał i odtworzyć program – musieli przeprowadzić skomplikowane śledztwo" - poinformował dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys.

Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Szatę graficzną zaprojektował prof. Lech Majewski.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL