Kultura i sztuka po 1989 roku

04.05.2018

Premiera "Romea i Julii" w gliwickim Teatrze Miejskim - 18 maja

Premiera „Romeo i Julii” Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego odbędzie się 18 maja w Teatrze Miejskim w Gliwicach. To pierwsza tak duża produkcja teatru w jego nowej formule.

Jak podał w piątek dział promocji teatru, w spektaklu wystąpi ponad 20 aktorów - wszyscy członkowie stałego zespołu artystycznego, zaproszeni do współpracy artyści innych scen, a także studenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz Państwowego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach. W rolach najbardziej znanej pary kochanków - Karolina Burek i Mariusz Galilejczyk. W projekcjach video pojawi się natomiast Jerzy Trela jako Książę Escalus.

Zapytany na początku prób, dlaczego zdecydował się sięgnąć po tak znany tytuł, Krzysztof Rekowski odpowiedział: "Żeby poczuć obrzydliwość nienawiści".

Krzysztof Rekowski reżyserował m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Horzycy w Toruniu, Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest laureatem Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku – otrzymał nagrodę za najlepszą polską inscenizację szekspirowską w sezonie 2005/06 - właśnie za "Romeo i Julię" - zrealizowaną w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze.

To drugie spotkanie reżysera z gliwickim zespołem artystycznym. Owocem pierwszego jest spektakl "Psie serce" według opowiadania Michaiła Bułhakowa.

Teatr Miejski w Gliwicach w połowie 2016 r. został przekształcony z Gliwickiego Teatru Muzycznego. W związku ze zmianą formuły programowej w funkcjonowaniu dotychczasowej sceny muzycznej dokonano ogromnych zmian, które wiązały się m.in. z rezygnacją z niemal całego dotychczasowego repertuaru oraz zwolnieniami artystów.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL