Polska po 1989 roku

23.01.2019

Premiera spektaklu „Noc Helvera” w czwartek w Teatrze Jaracza w Łodzi

Premierę spektaklu „Noc Helvera” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej zaprezentuje w czwartek Teatr Jaracza w Łodzi. Przedstawienie, którego autorem jest Ingmar Villqist (Jarosław Świerszcz) będzie grane na Scenie Kameralnej.

"To jeden z najlepszych polskich dramatów, jakie powstały w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Miał około 50 premier w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji, Luksemburgu, na Białorusi i w USA. Został przetłumaczony na wiele języków.(...) Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu jednej nocy. Opisuje mechanizmy, które budzą się w obliczu zagrożenia. "Taka noc może zdarzyć się praktycznie wszędzie, bo niemal wszędzie mamy do czynienia z jakąś indoktrynacją – polityczną, religijną czy rasową" - czytamy w zapowiedzi spektaklu na stronie teatru.

Autorem przedstawienia jest Ingmar Villqist (właśc. Jarosław Świerszcz), dramatopisarz, historyk sztuki, reżyser teatralny, nawiązujący w swej twórczości do "psychologicznego realizmu rodem z Ibsena czy Bergmana, choć odnaleźć w niej można także wpływy niemieckiej literatury dwudziestego wieku i współczesnego dramatu amerykańskiego".

Premiera przedstawienia odbędzie się w czwartek 24. Spektakl, w którym występują Milena Lisiecka i Mariusz Słupiński prezentowany będzie na Scenie Kameralnej. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL