Na premierowy pokaz „Tajemniczego ogrodu” Frances Hodgson Burnett zaprosił w sobotę Teatr Fredry w Gnieźnie (Wielkopolskie). Adaptacji tekstu i reżyserii podjął się Sullivan Lloyd Nordrum.
„Tajemniczy ogród” to klasyka literatury dla dzieci, uniwersalna opowieść o przyjaźni oraz odkrywaniu urody i smaku życia. Jest to historia 10-letniej Mary, która osierocona, zostaje przewieziona do wielkiej posiadłości zamieszkałej przez jej dalszą rodzinę. W trakcie spacerów dziewczynka odkrywa opuszczony ogród z mroczną przeszłością, a kompanem jej zabaw staje się chłopiec z pobliskiej wioski.
Reżyser spektaklu przypomniał, że gdy zaniedbana emocjonalnie dziewczynka odnajduje radość w opiece nad ogrodem, ogród zaczyna rozrastać się i rozwijać; kiedy ogród rozkwita, podobnie zaczyna się dziać z samą Mary.
„Podczas pracy nad adaptacją powieści nieustannie myślałem o tym, że każda zmiana może być zarówno powolna, jak i szybka. W naszym spektaklu ogród ożywa wraz z rozwojem postaci. Jest to główne założenie inscenizacji: to, o co dbasz rośnie, niezależnie od tego, czy jest dobre, czy złe” – powiedział o swojej realizacji Sullivan Lloyd Nordrum.
Na scenie znajdzie się pięć uszytych z tkaniny konstrukcji, które powoli wznoszą się i rozrastają, stając się ostatecznie kwiatami. Gdy ogród osiąga pełen wzrost, kwiaty całkowicie się otwierają, ukazując wypełnioną nimi scenę.
„W tej przestrzeni znajdują się również zwierzęta, które zapraszają do zabawy w ogrodzie. Lalki przedstawiające zwierzęta są animowane przez aktorów i to działanie, wraz z ruchem przestrzeni, pokazuje, że konkretny akt ożywienia ogrodu wznosi się ku wysokościom metafizycznym” – powiedział reżyser.
Sullivan Lloyd Nordrum zajął się także opracowaniem muzycznym. Dramaturgiem jest Maria Spiss. Autorką scenografii, kostiumów i projektów lalek jest Frida Vige Helle.
Spektakl został zrealizowany w ramach cyklu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mow/