Telewizyjna premiera spektaklu Kieleckiego Teatru Tańca "Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów" w reżyserii Konrada Smugi zostanie pokazana w przyszłą sobotę w TVP 2. Choreografię do baletu przygotował Angelin Preljocaj. Autorska wersja "Święta wiosny" Angelina Preljocaja przygotowana została przez Kielecki Teatr Tańca z okazji 100. rocznicy paryskiej prapremiery tego słynnego na całym świecie baletu Igora Strawińskiego z układem choreograficznym Wacława Niżyńskiego, która odbyła się w Paryżu 29 maja 1913 r.
Akcja zrealizowanego przez Kielecki Teatr Tańca spektaklu symbolicznie umiejscowiona jest w Górach Świętokrzyskich. "Przenosząc w sposób subtelny akcję do regionu świętokrzyskiego poprzez umieszczenie w tle obrazu gołoborza, chcieliśmy nawiązać do Łysej Góry (Łysiec), która w kulturze zarówno chrześcijańskiej jak i pogańskiej jest i była miejscem magicznym, miejscem głębokiego kultu i ważnych rytuałów " - powiedział PAP Grzegorz Pańtak wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca. Jego zdaniem Łysa Góra w kulturze słowiańskiej, obok Góry Sobótki na Śląsku, jest jednym z najbardziej magicznych miejsc kultowych w Polsce, a tematem libretta "Święta wiosny" jest właśnie kultowy obrzęd słowiański.
Autorska wersja "Święta wiosny" Angelina Preljocaja przygotowana została przez Kielecki Teatr Tańca z okazji 100. rocznicy paryskiej prapremiery tego słynnego na całym świecie baletu Igora Strawińskiego z układem choreograficznym Wacława Niżyńskiego, która odbyła się w Paryżu 29 maja 1913 r.
"Jako artyści tańca staramy się patrzeć na naszą historię regionu przez motywację, jaką dają i dawały naszej społeczności rytuały, które bywały różne, zarówno przyjazne jak i barbarzyńskie. Ten rytuał przedstawiony w balecie dotyczy raczej ciemnej strony człowieka, oswajamy się z nim, nie pomijamy, staramy się do niego odnieść w sposób artystyczny, bo mógł się odbywać również na naszych terenach " - dodał Pańtak.
W spektaklu zobaczyć można artystycznie opracowany ruch w stylu tańca współczesnego co - zdaniem Pańtaka - oznacza, że zarówno na scenie pojawia się ruch artystyczny, jak i naturalistyczny, który bezpośrednio wzmacnia i wywołuje u widza sugestywne skojarzenia i emocje.
"Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów" został zarejestrowany w technologii 2D i 3D przez reżysera pochodzącego z Kielc Konrada Smugę. Przedpremierowy pokaz filmu w technologii 3D odbył się 22 maja w Warszawie.
"Chcieliśmy, aby za pomocą nowoczesnej technologii przenieść jak najwięcej energii, pięknej sztuki tańca dla większej liczby publiczności, nie każdy bowiem ma możliwość przyjść na spektakl na żywo. Możliwości telewizyjne pozwalają na uchwycenie tych detali i niuansów, które czasem umykają widzowi podczas oglądania spektaklu w teatrze" - powiedziała dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca Elżbieta Szlufik-Pańtak. Jej zdaniem szczególnie warto zobaczyć spektakl na żywo, ale również w wersji filmowej.
Telewizyjna premiera spektaklu odbędzie się w przyszłą sobotę o 00:05 w TVP 2. Natomiast w niedzielę 2 czerwca spektakl zostanie pokazany na żywo w Teatrze Wielkim w Poznaniu w ramach Poznańskiej Wiosny Baletowej, a 28 czerwca na scenie Kieleckiego Teatru Tańca, a potem systematycznie przez 2 sezony będzie prezentowany mieszkańcom Kielc i odwiedzającym region turystom.
Film wyprodukowany został przez Kielecki Teatr Tańca we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego przy wsparciu finansowym prezydenta Kielc, jako działanie promujące region poprzez sztukę wysoką.
Kielecki Teatr Tańca jest jednym z trzech instytucjonalnych teatrów tańca w Polsce. Został założony w 1995 roku przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Do 1998 roku działał jako zespół prywatny. Później jako stowarzyszenie, a od 2004 roku uchwałą Rady Miasta Kielce stał się samorządową instytucją kultury finansowaną z budżetu miasta. Repertuar teatru tańca związany jest z różnymi stylami tańca jazzowego. Wśród zrealizowanych przedstawień są m.in. "Pasja" z muzyką Pawła Łukowca (2006), "Zdarzyło się w Jeruzalem" z muzyką Krzesimira Dębskiego (2008).(PAP)
kps/ ala/