Kultura i sztuka po 1989 roku

03.10.2017

Premiera tragikomedii „Arcydzieło na śmietniku” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Premiera tragikomedii „Arcydzieło na śmietniku” odbędzie się w sobotę w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Przedstawienie stawia pytanie, kto ma decydować, co jest dziełem sztuki: samozwańczy czy prawdziwi eksperci – powiedział we wtorek reżyser spektaklu Tomasz Obara.

W spektaklu gra aktorska para Anna Januszewska oraz Grzegorz Młudzik, którzy obchodzą w 2017 r. jubileusz 40-lecia pracy twórczej.

Jak informuje szczeciński teatr, „Arcydzieło na śmietniku” to historia „eks-barmanki, eksperta w dziedzinie sztuki i tajemniczego obrazu wartego fortunę albo pięć dolarów”. Bohaterka sztuki Maude Gutman kupuje w lumpeksie za niewielkie pieniądze płótno, którego autorem może być malarz Jackson Pollock. Przybyły do niej ekspert Lionel Percy ma określić, czy dzieło jest autentyczne.

„Sztuka dotyka problemu, który obrazuje znany eksperyment, kiedy to małpa namalowała obraz, który został uznany za dzieło geniusza” - wyjaśnił Obara. Zdaniem twórcy, spektakl dotyka problemów ludzkiej percepcji oraz subiektywnego odbioru sztuki.

„Przedstawienie stawia pytanie, kto ma zdecydować, co jest, a co nie jest dziełem sztuki: samozwańczy eksperci czy prawdziwi eksperci. Historia sztuki zna przypadki, że zdarzały się pomyłki i kwalifikowano falsyfikaty jako dzieła prawdziwe. Sądzę, że nasza wrażliwość i nasze przeżycie decydują o tym, że coś jest dziełem sztuki, a coś nie” - zaznaczył reżyser.

„Nasze życie jest sztuką, a ten tekst jest pretekstem, aby to wyartykułować” - powiedziała aktorka Anna Januszewska. Pytana przez dziennikarzy o znaczenie rocznicy pracy twórczej odpowiedziała, że „jubileusz to matematyka, a my wciąż jesteśmy w drodze”. „Ważne, żeby być potrzebnym przede wszystkim widzom, i to jest nasze jedyne marzenie” - dodał aktor Grzegorz Młudzik.

Anna Januszewska i Grzegorz Młudzik to absolwenci wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Oboje swoją pracę zaczynali na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Od sezonu 1980/1981 pracują w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Wielokrotnie nagradzani na ogólnopolskich konkursach za kreacje aktorskie.

Premiera spektaklu w sobotę na kameralnej scenie przy deptaku Bogusława.(PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL