To jest sztuka o naturze miłości; o takich problemach, jak balans pomiędzy wolnością a poczuciem bezpieczeństwa - powiedziała reżyser Ewa Pytka, realizatorka premiery w Teatrze TV. "Victorię" Joanny Murray-Smith obejrzeć będzie można 12 marca o g. 20.35 w TVP1.
"Od początku wiedziałam, że to musi rzeczywistość, która pozwoli stworzyć metaforę" - powiedziała PAP reżyser Ewa Pytka.
"To jest sztuka o naturze miłości - o takich problemach - jak balans pomiędzy wolnością a poczuciem bezpieczeństwa" - wyjaśniła, zaznaczając, iż jest to "bardzo mocny dramat psychologiczny".
Mówiąc o pracy nad spektaklem, zwróciła uwagę, że "dramat miał 96 stron samych dialogów, bez didaskaliów". "Dla reżysera to było wyzwanie, bo trzeba było stworzyć ten świat kompletnie od nowa, wymyślić miejsca, w których to będzie się działo. Ale byliśmy wierni realiom, staraliśmy się pokazać, że rzecz się dzieje w domu brytyjskich intelektualistów" - podkreśliła Pytka.
"Myślę, że spektakl jest na tyle uniwersalny, że współcześni polscy inteligenci będą mogli się w nim przejrzeć" - dodała.
"Victoria" to dramat psychologiczny australijskiej autorki, który od chwili premiery w 1995 r. został wystawiony w blisko 40 krajach, w tym na nowojorskim Broadwayu i na angielskim West Endzie.
Joanna Murray-Smith od trzydziestu lat jest pisarką, scenarzystką, autorką sztuk teatralnych i dziennikarką australijskich gazet. Napisała ponad dwadzieścia sztuk, a największy rozgłos zyskała utworem "Gatunek żeński" (w oryginale "The Female of The Species"). Jej "Kobiety w sytuacji krytycznej" Krystyna Janda wyreżyserowała w swoim Teatrze Polonia (2007 r.). Sztukę "Jądro kobiecości" wystawiono w 2009 r. w Teatrze Poza Tym w Gdańsku, a "Bombshells. Wieczór panieński" w Teatrze Współczesnym w Krakowie (2010 r.)
W "Victorii" ukazuje szczęśliwe małżeństwo George'a i Victorii, którzy są ze sobą od trzydziestu lat i rozumieją się bez słów. "On jest pisarzem, a ona poetką, która swoją karierę poświęciła rodzinie, redagując książki męża i wychowując ich córkę Sophie. Pewnego dnia do domu Victorii i George'a przychodzi młoda, bezkompromisowa dziennikarka Claudia, która umówiła się na wywiad z pisarzem. Jej wizyta na zawsze zmieni życie bohaterów, zmusi ich też do ponownego przemyślenia dotychczasowych wyborów" - napisano na stronie Teatru TV.
Ewa Pytka przy realizacji telewizyjnej posłużyła się przekładem sztuki Anny Wołek. Scenografia opracowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, kostiumy zaprojektowała Zofia de Ines, a zdjęcia zrealizował Waldemar Szmidt.
W spektaklu występują: Maria Pakulnis (Victoria), Jan Frycz (George), Olga Bołądź (Claudia) i Michalina Łabacz (Sophie).
Ewa Pytka (ur. 3 kwietnia 1964 r.) jest reżyserką, scenarzystką, producentką, dziennikarką, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego, poetką i wokalistką. Ukończyła filologię polską na UAM w Poznaniu, reżyserię w PWSFTiTV w Łodzi i NSFTV w Leeds. W 2007 r. odbyła szkolenie dla producentów. Jest właścicielką firmy producenckiej Python Studioss (od 2006 r.).
Zrealizowała wiele dokumentów kreowanych m.in. "Der Bernsteinwald" w prestiżowej serii Terra X dla ZDF i Arte oraz "Czesława Miłosza historia literatury polskiej XX wieku"; "Jan Kott – teatr mojego wieku"; "Stefan Chwin – archeolog pamięci" czy "Podróże Olgi T." - dla TVP.
Reżyserowała odcinki seriali telewizyjnych: "Będziesz moja"; "O czym szumią kierpce"; "Plebania"; "Barwy szczęścia" i "Pierwsza miłość".
Na swoim koncie ma też kilka spektakli telewizyjnych, m.in. "Zima pod stołem" wg Rolanda Topora (1996 r.) i "Operacja Reszka" Włodzimierza Kuligowskiego (2009 r.), za którą otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na przeglądzie History Makers 2011 w Nowym Jorku.
W 2005 r. współtworzyła kanał tematyczny TVP Kultura. W 2007 r. otrzymała nominację do Kobiety Roku 2007 od redakcji "Wysokich Obcasów" za film "Przełamując ciszę. Prawa kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej".
W kinie zadebiutowała w 2010 r. filmem "Milczenie jest złotem" wg własnego scenariusza. Od 2011 r. jest jurorką Banff World Media Festival w Kanadzie oceniająca najlepsze seriale telewizyjne, a w 2012 r. została członkinią pięcioosobowego Grand Prize Jury reprezentującą Europę Środkowo-Wschodnią.
Ostatnio Ewa Pytka wyreżyserowała w Teatrze TV sztukę "Breakout" Wojciecha Tomczyka (2016 r.). (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk
gj/ pat/