Prezentacja zrekonstruowanego instrumentu należącego do rodziny Chopinów - fortepianu, który stał się tytułowym bohaterem wiersza Cypriana Kamila Norwida - odbędzie się w sobotę 17 marca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
Wydarzenie uczci 188. rocznicę koncertu, który odbył się 17 marca 1830 r. w Teatrze Narodowym przy stołecznym placu Krasińskich. Wówczas na instrumencie firmy Bucholtz Chopin wykonał po raz pierwszy swój koncert fortepianowy f-moll.
Ok. 1815 r. dyplomowany konstruktor Fryderyk Buchholtz otworzył w Warszawie zakład produkujący fortepiany. W sklepie fabrycznym Bucholtza często bywał zaprzyjaźniony z właścicielem Fryderyk Chopin. Grał tam znajomym i przyjaciołom swe najnowsze kompozycje. Później rodzice Fryderyka Chopina nabyli fortepian Buchholtza, który nie tylko ozdabiał ich salon w nowym - od 1827 r. - większym mieszkaniu w Pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu, ale również służył młodemu Fryderykowi w czasie jego pierwszych wielkich sukcesów kompozytorskich. - podaje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC).
W listopadzie 1830 r. Chopin opuścił ojczyznę. Po śmierci jego rodziców fortepian Buchholtza otrzymała siostra kompozytora, Izabella Barcińska. We wrześniu 1863 r. żołnierze carscy w odwecie za zamach na gen. Fiodora Berga wyrzucili instrument z okna pałacu Zamoyskich na bruk. Kompozytor już wtedy nie żył - zmarł w 1849 r. w Paryżu. Niedługo przed śmiercią Chopin poznał poetę Cypriana Kamila Norwida. Doniesienia z kraju o zniszczeniu instrumentu zainspirowały Norwida do napisania utworu pt. "Fortepian Chopina".
Korzystając z dostępnych pierwowzorów, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, posiadający w swoich zbiorach kolekcję instrumentów współczesnych kompozytorowi, zamówił kopię fortepianu Buchholtza; stworzył ją Paul McNulty, jeden z najlepszych obecnie budowniczych fortepianów historycznych na świecie. Prace zostały sfinansowane przez PKN ORLEN – Mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - informuje NIFC.
W sobotę 17 marca publiczność będzie miała okazję usłyszeć Koncert fortepianowy f-moll brzmiący tak jak grał go po raz pierwszy Fryderyk Chopin. W programie znajdują się również utwory Karola Kurpińskiego: fuga i koda B-dur (na temat "Jeszcze Polska nie zginęła") oraz Bitwa pod Możajskiem ("Wielka symfonia, bitwę wyobrażająca"). Utwory wykona Krzysztof Książek z towarzyszeniem zespołu muzyki dawnej Collegium 1704, pod batutą Vaclava Luksa. Jak zapowiedział podczas wtorkowego briefingu prezes TVP Jacek Kurski, telewizja będzie transmitować na żywo to wydarzenie.
Po koncercie zrekonstruowany Bucholtz przewieziony zostanie do Sal Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej na wystawę "Fortepiany Chopina...", gdzie można zobaczyć historyczne instrumenty znajdujące się w kolekcji NIFC-u. Są to oryginały firm Pleyel, Erard i Broadwood oraz kopia Grafa. W skład kolekcji wchodzą modele konkretnych producentów fortepianów preferowane przez Fryderyka Chopina. Instrumenty te wykorzystywane są w projektach koncertowych i nagraniowych NIFC.
Ekspozycję będzie można oglądać od 18 marca do 8 kwietnia br. Zwiedzający będą mogli również wysłuchać utworu Pawła Mykietyna, skomponowanego na wszystkie prezentowane instrumenty, specjalnie na tę okazję - nagrania tej kompozycji wysłuchać będzie można zwiedzając wystawę podczas całego czasu jej trwania.
Ponadto w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 20 oraz 27 marca i 3 kwietnia będzie można wysłuchać wykładów konstruktora Paula McNulty'ego. Odsłoni on kulisy budowy kopii zrekonstruowanego Bucholtza, opowie o wzorach, z których czerpał, procesie jego budowania i specyfice wynikającej z połączenia wzorców wiedeńskich i angielskich. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
Edytor: Paweł Tomczyk
Olzo/ pat/