Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką zainaugurowali w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie "Trylogii". Dzieło Henryka Sienkiewicza czytane będzie przez cały dzień w ponad 1500 miejscach w całym kraju.
Prezydent przypomniał, że „Trylogia" przypomina obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, jest wyrazem naszych narodowych tęsknot i marzeń, kroniką naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
"+Trylogia+ zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana +ku pokrzepieniu serc+ w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów" - mówił prezydent otwierając Narodowe Czytanie.
"+Trylogia+ zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana +ku pokrzepieniu serc+ w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze" - mówił prezydent otwierając Narodowe Czytanie.
W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent Komorowski odczytał kilka pierwszych akapitów powieści, potem fragment książki przeczytała Anna Komorowska. Następnie 12-częściową adaptację "Trylogii" przygotowaną przez Bronisława Maja zaprezentują aktorzy m.in.: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Anna Seniuk, Adam Woronowicz, Izabela Kuna. Czytaniu towarzyszy muzyka, specjalnie przygotowana na tę okazję przez kompozytorów młodego pokolenia: Bartosza Chajdeckiego, Marcina Maseckiego, Jacka Hałasa oraz zespół Pink Freud i duet The Dumplings.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W sobotę "Trylogia" czytana jest w bibliotekach, na rynkach miast, w szpitalach, szkołach siedzibach samorządów w niemal wszystkich większych miastach Polski. Jak poinformowało Biuro Kultury Kancelarii Prezydenta RP ośrodki, w których odbędzie się czytanie "Trylogii" najczęściej decydowały się na "Potop", mniej popularne okazały się "Ogniem i mieczem" i "Pan Wołodyjowski". Liczba ośrodków, które biorą udział w Narodowym Czytaniu, zwiększa się z roku na rok. Dwa lata temu, kiedy czytano "Pana Tadeusza", było ich zaledwie 60, w zeszłym roku "Zemsta" czytana już była w ponad 700 miejscach. Tegoroczna liczba zgłoszeń - 1532, oznacza ponad dwukrotny wzrost uczestników czytania w ciągu jednego roku.
W wielu ośrodkach lekturze towarzyszą dodatkowe atrakcje - we wrocławskich tramwajach i autobusach ubrani w stroje z epoki Sienkiewiczowskich bohaterów wolontariusze przeczytają fragmenty „Potopu". W Słupsku nagrane na nośnikach elektronicznych fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza będą odtwarzane w autobusach linii dalekobieżnej i regionalnej PKS Słupsk SA. W Mińsku Mazowieckim odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w maratonie czytelniczym dzieł Henryka Sienkiewicza.
Ciekawą ekspozycję związaną z ogólnopolską akcją "Narodowe Czytanie" przygotowała Biblioteka Śląska w Katowicach. W siedzibie książnicy oglądać można m.in. wydanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z 1886 r., ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX w. z portretami bohaterów powieści oraz powstałe ponad sto lat temu adaptacje teatralne oparte na fabule dzieła Sienkiewicza. Napisane na motywach "Trylogii" sztuki pochodzą z kolekcji z Biblioteki Teatru Lwowskiego, która na Śląsk trafiła w 1945 roku. Wśród nich są m.in. "Hajduczek", "Amory Pana Michała", "Mały rycerz". Biblioteka posiada również autograf, czyli odręcznie napisany przez Sienkiewicza fragment "Potopu". Tekst na tej stronie rozpoczyna się w środku zdania od słów: "pewną wiadomość przywieźć...".
W Krakowie głównym punktem akcji jest „Czytanie w Barbakanie”. W ciekawej scenografii, w której uczestniczyła grupa rekonstrukcyjna „Podolski Regiment”, dzieło Sienkiewicza czytają znani krakowscy aktorzy, m.in. Urszula Grabowska (Helena), Ewa Kaim (Oleńka), Jacek Romanowski (Zagłoba), Radosław Krzyżowski (Skrzetuski), Tomasz Schimscheiner (Pan Wołodyjowski) i Dorota Segda (Basia). W rolę narratora wcieli się prof. Franciszek Ziejka.
Akcję Narodowe Czytanie. Henryk Sienkiewicz „Trylogia" w Warszawie organizuje Kancelaria Prezydenta RP wraz z Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą.
ktp/ aszw/ hp/ mlu/