Kultura i sztuka po 1989 roku

07.02.2019

Prezydent odznaczył Henryka J. Chmielewskiego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Henryk Chmielewski. 2014 r. Fot. PAP/R. Pietruszka Henryk Chmielewski. 2014 r. Fot. PAP/R. Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda nadał Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – podała w czwartek na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Twórca komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka odebrał odznaczenie z rąk prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego.

"Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla Papcia Chmiela! Autor Tytusa Romka i A'Tomka, żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, H. J. Chmielewski odebrał medal osobiście w swojej pracowni. Medal wręczył Minister Wojciech Kolarski" - czytamy we wpisie.

Henryk Jerzy Chmielewski (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie), znany jako Papcio Chmiel, jest grafikiem, rysownikiem i publicystą. Wiosną 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Jupiter), a w czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty "Garłuch".

Po wojnie, we wrześniu 1947 r., rozpoczął pracę grafika i publicysty w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". W latach 1950-56 studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał dyplom zawodowy Artysty Plastyka.

W 1957 r. zaczął tworzyć komiksy o przygodach trójki przyjaciół - szympansa Tytusa, wysokiego, szczupłego Romka i małego, grubego, przemądrzałego A'Tomka - które ukazywały się w "Świecie Młodych" do lat 80. XX w. W serii wielokrotnie - jako Papcio Chmiel - pojawiał się także sam autor. W 1966 r. ukazało się pierwsze albumowe wydanie komiksu pt. "Tytus, Romek i A'Tomek. Księga pierwsza: Tytus zostaje harcerzem". Następnie w formie książkowej opublikowano m.in. komiksy: "Tytus otrzymuje prawko jazdy", "Tytus w kosmosie", "Tytus żołnierzem" i "Tytus na Dzikim Zachodzie". W sumie ukazało się ponad 40 ksiąg przygód "Tytusa Romka i A'Tomka".

Na podstawie komiksów Chmielewskiego powstały m.in. pełnometrażowy film animowany pt. "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń" oraz gra komputerowa pt. "Tytus, Romek i A'Tomek - Armia zbuntowanych robotów".

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczane są osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki. Wyróżnienie zostaje nadane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Odznaczenie może zostać przyznane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal mogą otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, a także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL