Kultura to przestrzeń, w której rośnie kapitał społeczny. Chcemy, by w efekcie sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury uczestnictwo mieszkańców miasta w wydarzeniach kulturalnych wzrosło dwukrotnie - powiedział w sobotę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
W sobotę we Wrocławiu odbywają się kolejne wydarzenia kulturalne przygotowane z okazji objęcia przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które odbywają się w różnych częściach Wrocławia. Kulminacją inauguracji ESK ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie performance zatytułowane „Przebudzenie”, które zaplanowano na niedzielę. Będzie to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi.
Dutkiewicz pytany przez PAP o korzyści, jakie miasto uzyska w efekcie sprawowania tytułu ESK, wskazał z jednej strony na rozbudowę infrastruktury kulturalnej, z drugiej zaś na zmiany, które mogą zajść w sferze społecznej.
„Rok 2016 będzie obfitował w wydarzenia artystyczne, ale w związku z ESK dynamicznie rozwinęła się tzw. infrastruktura kulturalna. Powstało Narodowe Forum Muzyki, został wyremontowany Teatr Capitol, mamy we Wrocławiu Kino Nowe Horyzonty – największe kino studyjne w Europie, w 2016 r. otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusze i Muzeum Teatru, a także co najmniej cztery nowe domy kultury; powstaną również nowe instytucje, takie jak na przykład Wrocławski Dom Literatury” - wyliczał Dutkiewicz.
Prezydent Wrocławia liczy, że w związku ze sprawowaniem tytułu ESK liczba turystów, którzy odwiedzą stolicę Dolnego Śląska, wzrośnie dwukrotnie. Oczekuje również, że dwukrotnie wzrośnie liczba mieszkańców miasta, który uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych.
„Kultura jest przestrzenią, w której najlepiej sobie uświadamiamy, kim jesteśmy. Z drugiej strony to przestrzeń, w której najlepiej buduje się relacje międzyludzkie, czyli rośnie kapitał społeczny” - mówił Dutkiewicz. Podkreślił również, że nakłady na kulturę powodują, że społeczeństwo staje się bardziej kreatywne.
Dodał, że we współczesnym świecie coraz częściej zachęca się ludzi do tego, by rozwijali swoje zdolności kreatywne. „XXI w. nie jest wiekiem gospodarki manualnej, lecz wiekiem gospodarki intelektualnej” - dodał.
Dutkiewicz powiedział również, że chciałby, by rok 2016 był we Wrocławiu „rokiem życzliwości”.
W programie artystycznym ESK znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki: architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą. Przygotowania do objęcia tytułu ESK 2016 trwały we Wrocławiu od 2013 r. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z tym tytułem zostanie wydanych ok. 300 mln zł.
Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław będzie też Światową Stolicą Książki UNESCO. We Wrocławiu w 2016 r. ma także powstać światowy hymn książki, którego tekstem będzie, tłumaczony na kilka języków, wiersz Tadeusza Różewicza. To przedsięwzięcie powstaje we współpracy z UNESCO.
W 2016 r. we Wrocławiu ma się odbyć również wielkie widowisko operowe, oparte na hiszpańskich tradycjach muzycznych. "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" ma być wystawiona dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności. Odbędą się też m.in. koncerty - światowej sławy twórcy muzyki filmowej Ennio Morricone oraz Davida Gilmoura z Pink Floyd.
Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 r. podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 r. Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze "starej Unii", drugie - z państw nowo przyjętych.
Wrocław dzieli tytuł ESK wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).(PAP)
pdo/