Kultura i sztuka po 1989 roku

20.07.2018

Prezydent złożył życzenia aktorce Annie Chodakowskiej z okazji 70. urodzin

Jest Pani uosobieniem aktorstwa wyrazistego i niezależnego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Anny Chodakowskiej. Wyraził radość, że Chodakowska "z korzyścią dla polskiej kultury od lat pełni aktorską misję". Aktorka w piątek kończy 70 lat.

"Od lat jest Pani uosobieniem aktorstwa wyrazistego i niezależnego. Tuż po ukończeniu studiów zadebiutowała Pani w Teatrze Małym – scenie Teatru Narodowego w Warszawie, zachwycając widzów wielowymiarową rolą Antygony w spektaklu Adama Hanuszkiewicza. Pani rola, wpisująca się w bogatą historię scenicznych interpretacji arcydzieła Sofoklesa, była świeża i niezwykle poruszająca. Stworzyła Pani sugestywną postać przekonaną o słuszności swoich moralnych wyborów" - napisał Duda w liście zamieszczonym na stronie internetowej prezydent.pl.

W jego ocenie, Chodakowska wyraziła wówczas "nastroje wielu młodych ludzi stojących w obliczu napięć i kryzysów drugiej połowy XX wieku".

Prezydent zaznaczył, że trwałe miejsce w historii polskiego teatru zajmuje także jej rola w inscenizacji „Balladyny”, gdzie, jak podkreślił "zaprezentowała szeroką gamę aktorskich możliwości". Jak napisał, grane przez Chodakowską bohaterki romantyczne i Szekspirowskie zawsze "ujmowały szczerością i wewnętrzną głębią".

"Aby w pełni oddać obraz Pani dokonań, trzeba też przypomnieć o licznych rolach filmowych i telewizyjnych, o kreacjach w spektaklach Teatru Telewizji czy Pani udziale w słuchowiskach Polskiego Radia. Występując zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, stale prezentuje Pani znakomity warsztat aktorski" - czytamy w liście.

Prezydent przypomniał również rolę aktorki w "Mszy wędrującego", w której artystka wystąpiła ponad trzy tysiące razy. Jak napisał "Spektakl ten – zwłaszcza w trudnych dla Polaków latach 80. ubiegłego stulecia – stwarzał szczególnego rodzaju enklawę dla wielbicieli dobrej poezji, ale przede wszystkim dla ludzi spragnionych autentyczności i wolności, szukających ich poza zakłamaniem komunistycznego systemu".

Wyraził radość, że Chodakowska z korzyścią dla polskiej kultury od lat pełni aktorską misję, pozostając przy tym osobą wierną własnym przekonaniom, która konsekwentnie podąża obraną przez siebie drogą.

Anna Chodakowska w 1973 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Karierę rozpoczęła występując w Teatrze Narodowym. W latach 1983–2003 pracowała w Teatrze Studio w Warszawie. Współpracowała również m.in. z teatrami Stara Prochownia, Kamienica. Obecnie jest aktorką Teatru Narodowego.

Otrzymała wiele nagród m.in. jest laureatką 13. Kaliskich Spotkań Teatralnych za tytułową rolę w "Antygonie" Sofoklesa w reżyserii Adama Hanuszkiewicza w Teatrze Narodowym (1973 r.). Otrzymała również nagrodę aktorską i nagrodę rektora PWST (1975 r.). Została wyróżniona Złotym Ekranem za role w filmach "Justyna" i "Dorota" Gerarda Zalewskiego oraz w telewizyjnym spektaklu "Kartoteka" Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego (1980 r.) Uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015 r.) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL