Kultura i sztuka po 1989 roku

26.08.2018

Prezydent złożył życzenia Bożenie Dykiel z okazji jej urodzin

Bożena Dykiel. Fot. PAP/L. Szymański Bożena Dykiel. Fot. PAP/L. Szymański

Prezydent Andrzej Duda złożył serdeczne gratulacje Bożenie Dykiel, a także najlepsze życzenia wszelkiej osobistej pomyślności z okazji jej urodzin. Aktorka znana m.in. z filmów „Ziemia obiecana”, „Wesele” oraz z seriali „Dom”, „Alternatywy 4” i „Na Wspólnej” kończy w niedzielę 70 lat.

"Z okazji jubileuszu urodzin składam Pani serdeczne gratulacje, a także najlepsze życzenia wszelkiej osobistej pomyślności. Chciałbym podziękować za Pani dotychczasowe role teatralne, filmowe, telewizyjne i radiowe, które od niemal półwiecza urzekają nas doskonałym aktorstwem, a zarazem wielką naturalnością. Początki Pani drogi artystycznej łączą się z działalnością Studenckiego Teatru Satyryków, na deskach którego występowała Pani w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku" - napisał prezydent w liście do Bożeny Dykiel.

"Od tamtego czasu stworzyła Pani szereg interesujących kreacji scenicznych, by przypomnieć chociażby postać Goplany zagraną w +Balladynie+ Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym. Jednocześnie mogliśmy podziwiać Pani talent w wielu filmach i serialach. W naszej pamięci zapisały się role w takich obrazach, jak: +Wesele+, +Ziemia obiecana+, +Dom+, +Noce i dnie+. Wielu z nas wzruszały i bawiły niezapomniane kreacje w popularnych filmach i serialach komediowych, wśród których znaleźć się muszą +Alternatywy 4+, +Wyjście awaryjne+ czy +Brunet wieczorową porą+".

Prezydent przywołał także w tym kontekście udział Bożeny Dykiel w przedstawieniach Teatru Telewizji, "a zwłaszcza pamiętne role w spektaklach +Damy i huzary+ oraz +Trzy po trzy+, w których znakomicie wydobyła Pani Fredrowski humor i dowcip".

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że aktorka prawdziwą sympatię widzów wzbudziła rolą w popularnym serialu „Na Wspólnej”, która jest przecież "zaledwie częścią" jej bogatego dorobku artystycznego. "Wszystkie te postacie już zawsze kojarzyć nam się będą z Pani spontanicznością i wewnętrzną radością" - dodał. "To właśnie z racji tych wyjątkowych cech, wspartych doskonałym opanowaniem sztuki aktorskiej, jest Pani niezmiennie ceniona i lubiana przez kolejne pokolenia Polaków" - zaznaczył prezydent.

"Raz jeszcze winszując pięknego jubileuszu, proszę o przyjęcie najlepszych gratulacji" - podkreślił.

Bożena Dykiel urodziła się 26 sierpnia 1948 r. w Grabowie k. Kolna. W 1971 r. ukończyła PWST w Warszawie. Wtedy również zadebiutowała rolą autostopowiczki w filmie "Uciec jak najbliżej". W latach 1970–1972 występowała w Studenckim Teatrze Satyryków (STS), a następnie w latach 1972–1985 była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.

Wystąpiła m.in. w filmach "Awans", "Ziemia obiecana", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Noce i dnie", "Znachor", "Wyjście awaryjne", "Brunet wieczorową porą", "Przesłuchanie" a także w serialach "Dom", "Alternatywy 4" i "Na Wspólnej". (PAP)

mgost/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL