Kultura i sztuka po 1989 roku

07.06.2018

Prezydent złożył życzenia Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu z okazji 95. urodzin

Henryk Jerzy Chmielewski "Papcio Chmiel" podczas wernisażu wystawy pt. "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" w warszawskim Muzeum Karykatury. 2015 r. Fot. PAP/J. Kamiński Henryk Jerzy Chmielewski "Papcio Chmiel" podczas wernisażu wystawy pt. "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" w warszawskim Muzeum Karykatury. 2015 r. Fot. PAP/J. Kamiński

Z okazji 95. urodzin pragnę wyrazić słowa podziwu zarówno dla Pańskiej patriotycznej postawy jako żołnierza AK, jak i wobec Pana niezwykłego talentu artystycznego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Henryka Jerzego Chmielewskiego - Papcia Chmiela - twórcy komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

"Z okazji pięknego jubileuszu 95. urodzin pragnę wyrazić słowa najgłębszego podziwu zarówno dla Pańskiej patriotycznej, pełnej poświęcenia postawy jako żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, jak i wobec Pana niezwykłego talentu artystycznego, a zwłaszcza wobec niezapomnianych komiksów, które uczą i bawią kolejne pokolenia Polaków. Proszę o przyjęcie wyrazów szczerego szacunku, a także życzeń jak najlepszego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności. Serdecznie Pana pozdrawiam" - napisał prezydent w liście.

Henryk Jerzy Chmielewski (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie), znany jako Papcio Chmiel, jest grafikiem, rysownikiem i publicystą. Wiosną 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Jupiter), a w czasie powstania warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty "Garłuch".

Po wojnie, we wrześniu 1947 r., rozpoczął pracę grafika i publicysty w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". W latach 1950-56 studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał dyplom zawodowy Artysty Plastyka.

W 1957 r. zaczął tworzyć komiksy o przygodach trójki przyjaciół: szympansa Tytusa, wysokiego, szczupłego Romka i małego, przemądrzałego A'Tomka, które ukazywały się w "Świecie Młodych" do lat 80. XX w. W serii wielokrotnie - jako Papcio Chmiel - pojawiał się także sam autor. W 1966 r. ukazało się pierwsze albumowe wydanie komiksu pt. "Tytus, Romek i A'Tomek. Księga pierwsza: Tytus zostaje harcerzem". Następnie w formie książkowej opublikowano m.in. komiksy: "Tytus otrzymuje prawko jazdy", "Tytus w kosmosie", "Tytus żołnierzem" i "Tytus na Dzikim Zachodzie". W sumie ukazało się ponad 40 ksiąg przygód "Tytusa Romka i A'Tomka".

Na podstawie komiksów Chmielewskiego powstały m.in. pełnometrażowy film animowany pt. "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń" oraz gra komputerowa pt. "Tytus, Romek i A'Tomek - Armia zbuntowanych robotów". (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL