Kultura i sztuka po 1989 roku

17.11.2017

Prezydent złożył życzenia urodzinowe Annie Seniuk

Anna Seniuk. Fot. PAP/R. Guz Anna Seniuk. Fot. PAP/R. Guz

Anna Seniuk stworzyła kreacje filmowe i teatralne, „które od przeszło półwiecza wzruszają nas i bawią, będąc świadectwem niezwykłego talentu i aktorskiego kunsztu najwyższej próby" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym skierowanym do aktorki z okazji 75. urodzin.

"Mówi się czasem, że o wielkości aktora świadczy jego wszechstronność, możliwość sprostania różnorodnemu repertuarowi. Trudno o lepsze potwierdzenie tych słów niż Pani imponujący dorobek artystyczny. Na scenie krakowskiej, a następnie w teatrach warszawskich zachwycała Pani publiczność umiejętnością grania postaci barwnych, płynnie przechodząc od interpretacji dramatycznych do komediowych. Na uwagę zasługują zwłaszcza role w spektaklach Fredrowskich, w których ceniono Pani poczucie humoru, spontaniczność, a jednocześnie precyzję i konkret" - napisał Andrzej Duda w liście z okazji przypadających 17 listopada 75. urodzin Anny Seniuk.

Prezydent przypomniał najbardziej znane role aktorki w takich filmach jak "Panny z Wilka" czy "Konopielka", a także rolę Magdy Karwowskiej w telewizyjnym serialu "Czterdziestolatek", gdzie, zdaniem prezydenta, Anna Seniuk stworzyła postać "żywiołową, przekorną, z własnym pomysłem na życie", która dla wielu Polek stała się kreacją inspirującą, "dodającą pewności siebie i sił do zmagania się z codziennością".

Prezydent przypomniał też role Anny Seniuk w spektaklach telewizyjnych, takich jak "Rewizor" czy "Moralność pani Dulskiej", Teatru Polskiego Radia, a także spektakli dla dzieci. "Dzięki Pani pasji i zaangażowaniu jedna z najsłynniejszych dziecięcych bohaterek, Pchła Szachrajka, zawędrowała na najświetniejsze sceny teatralne, a nawet operowe" - podkreślił Duda.

Anna Seniuk jest aktorką i profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. Za działanie na rzecz polskiej kultury i oświaty została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.

Urodziła się 17 listopada 1941 r. w Stanisławowie. W 1964 r. ukończyła krakowską PWST i debiutowała na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Oprócz licznych ról teatralnych Anna Seniuk jest znana szerszej publiczności z filmów takich jak "Czterdziestolatek", "Czarne chmury", "Potop", "Szaleństwa panny Ewy", "Na dobre i na złe" i "Ja to mam szczęście". (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

edytor: Paweł Tomczyk

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL