Kultura i sztuka po 1989 roku

13.04.2018

Prezydent złożył życzenia urodzinowe muzykowi Andrzejowi Dąbrowskiemu

Na trwałe zapisał się pan w historii polskiego i światowego jazzu, a pana piosenki pozostaną w pamięci kolejnych pokoleń - napisał na swojej stronie prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji 80. urodzin muzyka Andrzeja Dąbrowskiego.

"Proszę przyjąć podziękowanie za wszystkie lata Pana dotychczasowej działalności i bogaty dorobek artystyczny" - napisał w piątek na swojej stronie prezydent Andrzej Duda, składając życzenia Andrzejowi Dąbrowskiemu z okazji 80. urodzin artysty.

Jak dodał Duda, na dorobek ten składają się "liczne płyty, koncerty, audycje radiowe, artykuły i fotografie" świadczące o "wszechstronnej wrażliwości" Dąbrowskiego. Duda zaznaczył, że Dąbrowski jako instrumentalista zapisał się "na trwałe w historii polskiego i światowego jazzu", a wykonywane przez niego piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Wojciecha Młynarskiego "wciąż dostarczają wielu wzruszeń i z pewnością pozostaną w pamięci kolejnych pokoleń".

"Pana artystyczne dokonania budzą najwyższe uznanie i stanowią cenny wkład w życie muzyczne i kulturę narodową, czego wyrazem są przyznane Panu odznaczenia, w tym Medal Gloria Artis" - zwrócił się do jubilata prezydent Duda i życzył "wielu dalszych sukcesów, dobrego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności".

Andrzej Dąbrowski urodził się w 1938 r. w Wilnie. Jest wokalistą i kompozytorem, znanym z takich utworów jak: "Do zakochania jeden krok", "Ja to się cieszę byle czym" i "Zielono mi".

Jest absolwentem krakowskich szkół muzycznych, m.in. Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (klasa perkusji). Na scenie muzycznej zadebiutował w trio Andrzeja Kurylewicza, później zaś grał m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko i Urszulą Dudziak. Jako wokalista koncertował w całej Europie, śpiewając piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty. W 2007 r. obchodził 50 - lecie pracy artystycznej. Laureat wielu konkursów, odznaczony m.in. medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Występował z takimi muzykami jak: Włodzimierz Nahorny, Stan Getz, Zbigniew Namysłowski oraz Michał Urbaniak. Napisał muzykę do 21 piosenek; jest także dziennikarzem, kierowcą rajdowym i fotografem.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL