Kultura i sztuka po 1989 roku

22.10.2018 aktualizacja 23.10.2018

Prezydent złożył życzenia urodzinowe wokalistce Urszuli Dudziak

Urszula Dudziak. Fot. PAP/P. Supernak Urszula Dudziak. Fot. PAP/P. Supernak

Prezydent Andrzej Duda złożył wokalistce jazzowej Urszuli Dudziak życzenia z okazji 75 urodzin. Podziękował w nich artystce za „wspaniały dorobek artystyczny, który tworzy ważny rozdział w historii polskiej i światowej muzyki”.

"W powszechnej i zgodnej opinii należy Pani do grona najwybitniejszych wokalistek jazzowych. Pani bogata twórczość czerpie z korzeni tego gatunku, a jednocześnie od początku rozwija się w rytmie odkrywczych poszukiwań. Perfekcyjne wykonanie, piękno głosu, a nade wszystko siła Pani muzycznej wyobraźni wprowadzają odbiorców w te rejony sztuki, gdzie śpiew potrafi wyrazić szerokie spektrum emocji i całą gamę wrażeń" - napisał prezydent.

Jak zaznaczył, zarówno liczne koncerty, jak i nagrania płytowe potwierdzają znakomitą technikę wokalną artystki, która "od lat zachwyca melomanów i krytyków muzycznych, a także stanowi inspirację dla młodych muzyków". "Warto podkreślić, że współpracując z największymi indywidualnościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, zawsze pozostawała Pani niezależną artystką, dla której każdy etap twórczego rozwoju jest punktem wyjścia do odkrywania nowatorskich interpretacji" - zaakcentował Andrzej Duda.

W jego ocenie artystyczne dokonania Dudziak odzwierciedlają "dobrze znaną prawdę, że jazz to muzyka tworzona ponad granicami przez ludzi wewnętrznie wolnych". "Myślę tu zwłaszcza o czasach, gdy pełen autentycznej pasji fenomen polskiego jazzu był formą niezgody na szarą rzeczywistość PRL–u. Cieszę się, że z jednakowym entuzjazmem realizuje Pani nowe plany artystyczne, na co zawsze czekają wierni wielbiciele Pani talentu i co z uznaniem witają kolejne pokolenia miłośników współczesnego jazzu" - podkreślił prezydent.

"Pani utwory wciąż emanują energią i optymizmem, które kojarzymy nie tylko z Pani estradowym wizerunkiem, ale też z charakterystycznym dla Pani pogodnym stosunkiem do życia. Jestem przekonany, że kompozycje te przysparzać będą słuchaczom jeszcze wiele satysfakcji w przyszłości. Raz jeszcze z całego serca gratuluję Pani i życzę dobrego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności" - dodał Andrzej Duda.

Urszula Dudziak, polska wokalistka jazzowa, kompozytorka, urodziła się 22 października 1943 w Straconce. Jazzem zainteresowała się jeszcze podczas nauki w szkole średniej. Współpracowała z kilkoma amatorskimi zespołami jazzowymi z Zielonej Góry, śpiewając w nich standardy jazzowe. Profesjonalny debiut piosenkarki nastąpił w 1958 roku, gdy została solistką zespołu Krzysztofa Komedy. Potem współpracowała też z orkiestrą Edwarda Czernego, a od 1964 r. do końca lat 80. – z Michałem Urbaniakiem (jej były mąż).

Nagrała około 50 płyt. Pracowała z takimi artystami jak: Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Adam Makowicz, Walk Away, Gil Evans, Archie Shepp, Lester Bowie, Bobby McFerrin, Grażyna Auguścik.(PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL