Kultura i sztuka po 1989 roku

24.02.2017

Prof. Ivan Monighetti doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie

Rosyjski wiolonczelista prof. Ivan Monighetti (L) otrzymał z rąk rektora prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik Rosyjski wiolonczelista prof. Ivan Monighetti (L) otrzymał z rąk rektora prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Wybitny rosyjski wiolonczelista, prof. Ivan Monighetti otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie. Uroczystość przyznania tytułu zbiegła się ze 129. rocznicą powstania tej krakowskiej uczelni.

Laudację przedstawił polski wiolonczelista prof. Zdzisław Łapiński. Podkreślił, że muzyka Ivana Monighettiego jest wyjątkowa, ponieważ łączy w sobie konsekwencje w odczytaniu zapisu nutowego z doskonałą techniką i fantazją.

Dziękując za wyróżnienie, Ivan Monighetti przyznał, że spotkania z polskimi artystami są dla niego źródłem energii twórczej. Stwierdził, że nauczanie następnych pokoleń jest dla niego równie ważne jak muzyka. „Jeśli piękno i harmonia mają zbawienną moc to świat wytrzyma. Muzyka też ma taką moc” - powiedział.

„Pedagodzy i muzycy: mamy za zadanie zachować i przekazać wartości duchowe, które sami otrzymaliśmy od swoich mentorów” - zaapelował muzyk.

Prof. Ivan Monighetti (ur. 1948 r. w Rydze) jest światowej sławy wiolonczelistą, dyrygentem, interpretatorem muzyki współczesnej. Uczył się u Mścisława Rostropowicza w Konserwatorium Moskiewskim. Jako solista koncertował z najlepszymi orkiestrami świata. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, występując w całej Europie, obu Amerykach, Japonii i Korei.

Jego współpraca z krakowską Akademią Muzyczną rozpoczęła się niemal 40 lat temu. Występował z takimi polskimi kompozytorami jak Krzysztof Penderecki czy Paweł Szymański.

W Polsce otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę muzyczną Fryderyk 2002 za album Sześć suit na wiolonczelę solo Johanna Sebastiana Bacha oraz Odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. (PAP)

sam/ rgr/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL