Kultura i sztuka po 1989 roku

24.03.2016 aktualizacja 19.07.2016

Prof. Stanisław Krawczyński rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie

Prof. Stanisław Krawczyński został wybrany na stanowisko rektora Akademii Muzycznej w Krakowie na lata 2016-2020. Funkcję tę pełnił już przez dwie kadencje w latach 2004-2012.

Jak poinformowała w czwartek przedstawicielka uczelni Agnieszka Radwan-Stefańska, kolegium elektorów wybrało prod. Krawczyńskiego większością głosów, w drugiej turze wyborów. Jego kontrkandydatami byli prof. Zdzisław Łapiński oraz prof. Jan Pilch.

Prof. Stanisław Krawczyński ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej. Pełnił funkcję kierownika Chórów Polskiego Radia i TV w Krakowie, a następnie Filharmonii Krakowskiej. Pod jego dyrekcją zespoły te występowały m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Accademia di Santa Cecillia w Rzymie, sali koncertowej UNESCO w Paryżu, Brucknerhaus w Linzu. W latach 1986 – 2008 pełnił funkcję dyrygenta Capelli Cracoviensis stając się w tym czasie jedną z postaci kreujących wizerunek artystyczny miasta Krakowa.

W 1990 roku był inicjatorem powstania Krakowskiego Chóru Kameralnego, którego był dyrygentem i kierownikiem artystycznym do 2007 roku. Z zespołem tym koncertował w znaczących ośrodkach muzycznych Europy. W 1992 roku objął kierownictwo Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, występując z nią w kraju i za granicą.

Koncertował w większości krajów europejskich, umieszczając w swoim repertuarze liczne utwory kompozytorów polskich. Dokonał prawykonań dzieł m.in. A. Brucknera (nowoodkryte), Z. Bujarskiego, H.M. Góreckiego, R. Maciejewskiego, R. Palestra, B. Sancheza i M. Stachowskiego.

W 2000 roku, jako jeden z dziewięciu dyrygentów, brał udział w tworzeniu wielkiego międzynarodowego zespołu chóralnego, prezentującego podczas europejskiego tournee utwory reprezentujące dziewięć miast posiadających status Stolicy Kultury Europejskiej 2000. Uczestniczył jako juror w licznych międzynarodowych konkursach dyrygenckich. (PAP)

rgr/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL