„Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży i instalację „To nie tam, to tamtędy” formacji Galmae będzie można zobaczyć podczas Prologu 55. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt. To wydarzenie przygotowane dla fanów szczecińskiego festiwalu, przeniesionego z powodu pandemii na przyszły rok.
"Postanowiliśmy, że festiwal faktycznie nie odbędzie się w takiej skali, w jakiej go zaplanowaliśmy, ale będzie prologiem do festiwalu, tego jubileuszowego, pięćdziesiątego piątego, który – mamy nadzieję – odbędzie się w pełnej skali w przyszłym roku" – powiedział w czwartek dziennikarzom dyrektor Kontrapunktu Marek Sztark. Podkreślił, że wydarzenie jest "przedsmakiem", "wstępem" do jubileuszowego przeglądu.
Podczas czterech dni Prologu odbędzie się 20 wydarzeń, które rozpoczną się od słynnego "Carmen Funebre" poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Spektakl, jak zapowiedzieli organizatorzy, dedykowany będzie Białorusinom - ma stać się "wyrazem solidarności z narodem walczącym o wolność". Tłem akcji widowiska, które odbędzie się na placu Solidarności, będzie iluminacja elewacji szczecińskiej filharmonii w barwach flagi Białorusi.
Widzowie będą mogli także zobaczyć pięć wydarzeń przygotowanych w ramach cyklu "Teatr na Faktach", prowadzonego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Znajdzie się wśród nich m.in. powstała na podstawie doświadczeń życia podczas pandemii "Kwarantanna".
"+Teatr na Faktach+ to jeden z najbardziej udanych projektów instytutowych w ostatnich czasach" – wskazał Sztark.
Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie na polską scenę teatralną metody verbatim, dosłownego przedstawienia świata na scenie, i dalszy rozwój narzędzi, jakie daje teatr dokumentalny. "Punktami wyjścia dla teatru dokumentalnego są historia, wspomnienie i przeżycie jednostki, często umykające perspektywie tekstów literackich, niebędące w orbicie najpopularniejszych tematów" – wskazali organizatorzy Prologu.
"Żadne słowo, które jest później wypowiedziane na scenie, nie jest słowem dopisanym. Każde musi być wypowiedziane przez prawdziwego bohatera tych wydarzeń" – wyjaśnił Sztark. W ramach "Teatru na Faktach" odbywać się będą także spotkania z jego twórcami.
Gościem Prologu będzie także performer Olivier de Sagazan, który pokaże wielokrotnie nagradzany spektakl "Transfiguration".
Na szczecińskiej wyspie Łasztownia pojawi się także formacja Galmae z Korei Południowej, która zaprezentuje interakcyjną instalację.
"Będzie to niezwykle plastyczne piękne i bardzo mądre widowisko. Artysta bada zachowania tłumu, próbuje wchodzić w interakcje z widzami. Na Łasztowni powstanie kilkudziesięciometrowa plątanina ze sznurków, wielka pajęczyna, a zadaniem widzów będzie jej rozplątanie. (…) W finale – katharsis, oczyszczenie. Motki, które widzowie nawiną, symbolicznie spłoną" – powiedział rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski.
Najmłodsi widzowie będą natomiast mogli zobaczyć spektakl "W stronę słońca" w wykonaniu Teatru Układ Formalny, w którym zostały ukryte pytania m.in. o odchodzenie i rozmowy o przemijaniu.
Prolog 55. Kontrapunktu zachował motto przygotowywanego przed pandemią jubileuszowego festiwalu – będzie nim "Prawda". W kolejnych latach organizatorzy chcą poświęcić uwagę kolejnym transcendentaliom: dobru i pięknie.
Na stronie kontrapunkt.pl dostępne są szczegóły wydarzeń. Prolog Kontrapunktu potrwa od 10 do 13 września.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/