Kultura i sztuka po 1989 roku

12.01.2018

Prozę Etgara Kereta wystawi na małej scenie bielski Teatr Polski

Spektakl "Tęskniąc" na podstawie prozy Etgara Kereta i fragmentu twórczości Damiana Dąbka w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Popiołka wystawi na małej scenie Teatr Polski w Bielsku-Białej – podał w piątek impresariat sceny. Premiera odbędzie się 19 stycznia.

"Keret jest mistrzem krótkiej formy, a zbiór opowiadań +Tęskniąc za Kissingerem+ to jeden z najbardziej znanych utworów jego autorstwa. Pisarz tworzy migotliwe, fragmentaryczne, często tragikomiczne scenki, które składają się na niesamowitą wizję jego świata. Krzysztof Popiołek, na podstawie tych opowiadań, stworzył adaptację, dzięki której widz będzie mógł poznać tę wyjątkową rzeczywistość w teatrze" – powiedział Piotr Ryncarz z bielskiego teatru.

Bohaterami spektaklu są ludzie w tym samym wieku. Każdy ma 39 lat. Wszyscy patrzą wstecz, by zadać sobie pytanie: dlaczego nie jesteśmy już szczęśliwi?. "Powracają do wspomnień z radosnego dzieciństwa, poszukując punktu granicznego, punktu pęknięcia, w którym szczęście zaczęło umierać. W przeszłości szukają ratunku, ukojenia dla dzisiejszych cierpień, rozwiązania męczących ich problemów. Spektakl to jednak nie tylko sentymentalna podróż w przeszłość, ale przede wszystkim absurdalny kolaż ludzkich zachowań, które zaskoczą niejednego widza” – zachęca do obejrzenia sztuki Piotr Ryncarz.

Widzowie zobaczą na scenie Jagodę Krzywicką, Tomasza Lorka, Sławomira Miskę, Rafała Sawickiego oraz Pawła Wolsztyńskiego.

Premiera jest pokłosiem konkursu na debiut sceniczny "Świeża krew”, który zorganizował Teatr Polski.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL