Prace najwybitniejszych polskich artystów ofiarowane na aukcję "Bliźniemu swemu" będzie można od czwartku oglądać w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie. Wystawa poprzedzi aukcję pod tym samym tytułem, która odbędzie się 4 marca 2018 r. w Rzeszowie.
Wśród artystów, których prace będzie można najpierw zobaczyć na przedaukcyjnej wystawie, a później wylicytować, znaleźli się m.in.: Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Helena i Jan Cybis, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Stanisław, Piotr i Jan Młodożeniec, Franciszek i Antoni Starowieyski, Stefan Gierowski, Natalia Lach-Lachowicz, Jerzy Duda–Gracz, Ryszard Horowitz, Józef Wilkoń, Rafał Olbiński, Tomasz Sętowski, Hanna Bakuła. Łącznie licytowane będą 233 dzieła autorstwa 203 artystów.
Będzie to już 15. edycja aukcji, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na „chleb i dach nad głową” podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta. Jej organizatorem jest rzeszowska Fundacja "Bliźniemu swemu".
Jak powiedział PAP komisarz wystawy Emil Jurkiewicz, prezes Fundacji, tegoroczna edycja biennale zgromadziła prace twórców nie tylko z Polski, ale też z Rosji, Niemiec, Austrii. Będzie można podziwiać malarstwo, grafikę, fotografie i rzeźby artystów współczesnych, a także już nieżyjących, których prace przekazały ich rodziny lub spadkobiercy. „Jest co oglądać, jest co podziwiać. I miłośnicy sztuki, kolekcjonerzy, a także osoby, które obcują ze sztuką sporadycznie – każdy z pewnością znajdzie na wystawie +Bliźniemu swemu…+ obiekty, które się im spodobają, wzruszą, które zapragną mieć w swoich zbiorach” – zapewnił Jurkiewicz.
Dodał, że 15. edycja biennale sztuki „Bliźniemu swemu…” przypada w roku, który jest poświęcony patronowi Towarzystwa – Bratu Albertowi. Jurkiewicz przypomniał, że Adam Chmielowski, późniejszy św. Brat Albert, był w młodości malarzem i jest patronem tego środowiska.
„Celem tego przedsięwzięcia to nie tylko zgromadzenie środków finansowych, ale również promocja idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym poprzez kulturę wysoką. Polscy artyści od wielu lat angażują się na dużą skalę w tę działalność. Dotyczy to zarówno najwybitniejszych przedstawicieli świata sztuki, jak też młodych artystów u progu sławy. Biennale jest zarazem doskonałą formą promocji sztuki polskiej i formą zaprezentowania szerokiej publiczności przekroju twórczości ponad dwustu wybitnych artystów i ich dzieł w całej różnorodności technik, stylów i form” – zachęcał do obejrzenia prac Jurkiewicz.
Wystawa w Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie zainauguruje cykl ekspozycji, prezentowanych przed marcową aukcją - w kilku polskich miastach. Po Warszawie dzieła będzie można zobaczyć także we Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i na zakończenie – w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, gdzie 4 marca 2018 odbędzie się aukcja.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i pierwszą, która zajęła się w naszym kraju niesieniem pomocy bezdomnym. Istnieje od 1981 roku. Prowadzi na terenie kraju ponad 100 placówek (domy dla bezdomnych, hospicja, domy dziecka); wydaje dziennie kilkadziesiąt tysięcy darmowych posiłków. Codzienną opieką objętych jest ponad 4 tys. podopiecznych. Działania Towarzystwa nie ograniczają się jedynie do pomocy bezdomnym, podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci, osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są aukcje charytatywne organizowane przez Fundację "Bliźniemu swemu".
Aukcja "Bliźniemu swemu" organizowana jest w Rzeszowie od 1990 roku, co dwa lata. Jej organizatorem jest rzeszowska fundacja o tej samej nazwie. W marcu 2018 roku odbędzie się 15. edycja aukcji. Cały dochód ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczony jest na rzecz biednych i bezdomnych, którymi opiekuje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Podczas ostatniej, 14. edycji aukcji w kwietniu 2016 roku zebrano prawie 727 tys. zł.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/