W warszawskim kinie Iluzjon 20 września rozpocznie się zorganizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny (FINA) przegląd filmowy pt. "Andrzej Munk. Przeciw niepamięci". Przegląd filmów Andrzeja Munka potrwa do 25 września.
"Andrzej Munk to reżyser, którego sposób widzenia świata i język filmowego opowiadania zmienił polskie kino" - podkreślono we wpisie na FB FINA.
Przypomniano, że "był twórcą, dla którego ważny temat stanowiła mitologia narodowa, ujęta w nawias, cudzysłów, potraktowana jako pole dyskusji i autoanalizy".
Urodził się 16 października 1921 r. "Jego kariera artystyczna trwała zaledwie 11 lat. Zginął tragicznie 20 września 1961 r., w trakcie realizacji filmu +Pasażerka+, z którego tematem i sposobem ujęcia zmagał się artystycznie" - napisano.
"Konrad Eberhardt swoją recenzję +Pasażerki+, zatytułował +Przeciw niepamięci+. Słynny krytyk nie spodziewał się zapewne, że w 60 lat po swej śmierci Andrzej Munk dla wielu widzów będzie twórcą mało znaczącym lub wręcz nieznanym. Powracając do jego filmów i prezentując je współczesnym odbiorcom chcemy wystąpić właśnie przeciwko zepchnięciu Munka na margines historii" - czytamy w informacji o przeglądzie.
"Cykl, który prezentujemy w kinie Iluzjon, obejmuje projekcje filmów reżysera opatrzone komentarzem specjalistów z Zespołu Opracowań Zbiorów FINA" - napisano. "Wśród nich znajdzie się pełna wersja +Eroiki+ oraz +Zezowate szczęście+ uzupełnione o sceny usunięte przez cenzurę, które zachowały się w archiwum FINA" - wyjaśniono w informacji.
Imprezę otworzy 20 września o godz. 20.30 w Sali Stolica kina Iluzjon projekcja "Pasażerki", której towarzyszyć będzie prelekcja Barbary Głębickiej-Gizy.
Przegląd filmowy "Andrzej Munk. Przeciw niepamięci" potrwa do 25 września.
Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie kina Iluzjon. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/