Wystawa, będąca częścią programu Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., zostanie zaprezentowana na rozpoczynającym się w maju Biennale w Wenecji. Tematem ekspozycji są losy społeczności, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich ojczyzn.
Ekspozycja przygotowywana przez Wrocław, jako organizatora Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r., została w tym roku włączona jako oficjalne wydarzenie towarzyszące 56. Biennale w Wenecji.
Jak powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej Michał Bieniek, kurator ESK odpowiedzialny za program sztuk wizualnych, wystawa, która będzie prezentowana podczas Biennale jest opowieścią o przesiedleniach i migracji w kontekstach historycznym i współczesnym. „Wychodzi ona od fenomenu Wrocławia – miasta, którego populacja po wojnie została całkowicie wymieniona” - mówił Bieniek.
Organizatorzy ekspozycji do współpracy zaprosili artystów z Lwowa oraz Drezna. Na wystawie zatytułowanej „Dispossession” zostanie zaprezentowanych kilkanaście pracy, przede wszystkim instalacji.
Swoje prace zaprezentują m.in. Dorota Nieznalska, która przygotowała instalację poświęconą historii tzw. Ziem Odzyskanych. „Artystka do stworzenia instalacji wykorzystała drzwi z domów, które po wojnie musieli opuścić Niemcy mieszkający na tych terenach” - powiedziała kurator wystawy Małgorzata Miśniakiewicz.
Z kolei praca artystów z Grupy Otwartej nawiązuje do historii przesiedlonych w wyniku II wojny światowej i współczesnego konfliktu na wschodzie Ukrainy. „Na wystawie istotnym wątkiem jest powtarzalność dramatycznych doświadczeń, które dla żyjących w czasach pokoju mogą jawić się jedynie jako trauma przeszłości” - podkreślają organizatorzy ekspozycji.
Problemy współczesnych emigrantów zostały podniesione m.in. w pracach niemieckiej artystki Susanne Keichel, której fotografie opisują rodzące się w Dreźnie nastroje antyimigracyjne. Również praca pochodzącego z Syrii Manafa Halbouni zatytułowana „Dom jest nigdzie” jest komentarzem do współczesnych wydarzeń w tym państwie.
Tekst specjalnie na ekspozycję „Dispossession” napisała ukraińska pisarka Oksana Zabużko. Będzie on prezentowany w formie pliku dźwiękowego. To rzecz o wiecznym nomadzie, który został brutalnie zmuszony do opuszczenia domu i już nigdy nie odważył się zapuścić korzeni.
Wrocławska wystawa zostanie otwarta w Wenecji 9 maja i będzie ją można oglądać do połowy listopada. Biennale w Wenecji to jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali sztuk wizualnych na świcie. Co roku wystawy tam prezentowane odwiedza ponad 1,2 mln zwiedzających, a w otwarciu Biennale uczestniczy 300 tys. gości z całego świata.
Polski Pawilon na weneckim Biennale co roku przygotowuje Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”. W tym roku w Polskim Pawilonie zostanie zaprezentowana projekcja filmowa z dokumentacją przedstawienia opery „Halka” Stanisława Moniuszki, które odbyło się w lutym w miejscowości Cazale, położonej w haitańskich górach.(PAP)
pdo/ mhr/