Koncert chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Bułgarii zainaugurował w czwartek wieczorem przesłuchania konkursowe 34. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2015" w Białymstoku. Laureaci imprezy będą znani w niedzielę.
W sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpiły chóry reprezentujące konkursowe kategorie chórów parafialnych, dziecięco-młodzieżowych oraz amatorskich świeckich, m.in. chór kameralny „Łybid" z Kijowa na Ukrainie oraz bułgarski akademicki chór "Angeł Manołow" z Sofii.
Festiwal w Białymstoku uznawany jest za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. W części konkursowej tegorocznej edycji weźmie udział ponad 20 chórów z kraju i zagranicy.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej związany był przez wiele lat z Hajnówką (Podlaskie) i tam odbywał się do 2002 r. Doszło jednak do nieporozumień wśród organizatorów i w Hajnówce jest organizowana od tego czasu inna impreza, pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej; jej tegoroczna edycja zakończyła się w minioną sobotę.
W tej sytuacji, biorąc przede wszystkim pod uwagę fakt, że koncerty nie mogły odbywać się - jak dotąd - w hajnowskim soborze Św. Trójcy (nie było na to zgody Cerkwi, która patronuje drugiemu festiwalowi), w 2003 r. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej przeniesiony został do Białegostoku, ale Hajnówka pozostała w jego nazwie.
Przewodniczący międzynarodowego jury prof. Romuald Twardowski, którego 85. urodziny były świętowane we wtorek w czasie koncertu inauguracyjnego festiwalu przypomniał, że początki imprezy były wręcz "skromne", bo brało w niej udział po kilka chórów, przeważnie parafialnych z Hajnówki i okolic, więc trudno było wówczas mówić o wyższym poziomie artystycznym.
Dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko zwrócił uwagę, że gdy impreza powstała, za jedynego liczącego się wykonawcę muzyki cerkiewnej w Polsce można było uznać zespół muzyki cerkiewnej Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie, jak dodał, praktycznie wszystkie liczące się chóry w kraju mają w repertuarze taką muzykę, a na festiwalu w każdej z pięciu kategorii konkursowych jest zespół z Polski.
Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji tej imprezy wzięło w niej udział łącznie ponad 750 chórów z 36 krajów. (PAP)
rof/ gma/