Koncert chórów z Białorusi, Bułgarii, Litwy, Rosji, Słowacji i Ukrainy rozpoczął w czwartek trzydniowe przesłuchania konkursowe uczestników 37. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2018" w Białymstoku. Laureaci będą znani w niedzielę.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Biorą w nim udział chóry parafialne, amatorskie świeckie, dziecięco-młodzieżowe, chóry uczelni muzycznych i zawodowe. Te ostatnie - co zaznaczają organizatorzy - tylko na tym festiwalu stają w konkursowe szranki i rywalizują ze sobą.
Celem imprezy jest prezentacja wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki cerkiewnej. Pierwsze jej edycje miały miejsce w Hajnówce (Podlaskie). Od piętnastu lat festiwal odbywa się w stolicy regionu - Białymstoku, ale Hajnówka wciąż pozostaje w jego nazwie.
W tym roku w przesłuchaniach konkursowych, które odbywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej, weźmie udział 30 chórów i zespołów wokalnych z jedenastu krajów. Wśród nich - chóry z "ziem początków chrześcijaństwa" - koptyjskich emigrantów, który przyjedzie z Londynu i prawosławny ze stolicy Libanu - Bejrutu.
Dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko podkreślił, że cała tegoroczna edycja MFMC odbywa się pod hasłem prezentacji duchowości Rzeczypospolitej w muzyce cerkiewnej, co ma związek z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy wykonują m.in. utwory polskich kompozytorów tworzących muzykę cerkiewną, w tym odkrytych w kolejnych edycjach festiwalu.
Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji tej imprezy wzięło w niej udział łącznie ok. 850 chórów z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Afryki i Australii. Nie tylko zespoły świeckie, ale też reprezentujące wiele Kościołów: prawosławnych, katolików, grekokatolików, protestantów, staroobrzędowców oraz wyznawców islamu i judaizmu.
Za jedno z ważnych popularyzatorskich osiągnięć festiwalu dyrektor Buszko uważa to, że obecnie muzyka cerkiewna brzmi również w tzw. świeckiej przestrzeni (salach koncertowych), a wiele chórów wprowadza takie utwory do swego repertuaru.
Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W ubiegłym tygodniu w Hajnówce zakończyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a w organizacji uczestniczą też miejscowe samorządy. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ itm/