Kultura i sztuka po 1989 roku

13.10.2017

Przyznano nagrody „Pro Arte” zachodniopomorskim artystom

W Operze na Zamku w Szczecinie wręczono w piątek doroczne nagrody „Pro Arte” za dorobek artystyczny i pracę na rzecz kultury Pomorza Zachodniego. Wśród laureatów znalazła się m.in. pisarka prof. Inga Iwasiów oraz organizatorka Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy Maria Andrzejewska.

Jak wyjaśnia przyznający nagrodę „Pro Arte” Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego to co łączy artystów, którzy są laureatami, to „wyjątkowy dorobek artystyczny, lata pracy na rzecz kultury Pomorza Zachodniego, dzieła docenianie w Polsce i na świecie”.

Wśród wyróżnionych znalazła się Maria Andrzejewska organizatorka Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy, jedynego w Polsce wydarzenia dla absolwentów szkół baletowych. Andrzejewska jest także inicjatorką powstania Fundacji Balet, która w br. obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. „Nagroda została przyznana za popularyzację i wspieranie sztuki baletu oraz promowanie województwa zachodniopomorskiego” - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Nagroda „Pro Arte” trafiła również do rzeźbiarki i malarki Leonii Chmielnik. Artystka związana jest z województwem zachodniopomorskim od 1967 r. Jest m.in. współautorką, obok Anny Paszkiewicz, monumentalnego pomnika Anny Jagiellonki i Bogusława X, stojącego przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wyróżnienie zostało przyznane z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.

„Za odwagę przekraczania granic, twórczą indywidualność oraz wyrazistą osobowość” nagrodę przyznano pisarce i krytyczce literackiej prof. Indze Iwasiów. Autorka tomów rozpraw i esejów, m.in. „Gender dla średnio zaawansowanych”, „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania”; wydała również powieści „Bambino”, „Ku słońcu” oraz „Na krótko”. Jest członkiem jury Nagrody Literackiej „Nike”, a także pomysłodawczynią Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”.

Laureatem nagrody został także pochodzący z Koszalina poeta, publicysta i działacz społeczny Czesław Kuriata. Jego debiutancki tom „Niebo zrównane z ziemią” powstał pod okiem Juliana Przybosia. Wiersze jego autorstwa zostały przetłumaczone na 14 języków obcych. Przez ćwierć wieku pracował w redakcji literackiej Radia Koszalin. Był także wydawcą literackiego czasopisma „Arkona”. „Pro Arte” została mu przyznana „w uznaniu cennego dorobku artystycznego oraz wielowymiarowej twórczości literackiej, a także w podziękowaniu za całokształt działalności, rozwój i upowszechnianie kultury Pomorza Zachodniego”.

„Pro Arte” jest nagrodą przyznawaną od 2012 r. przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w regionie. Do tej pory wyróżnienie otrzymali m.in. dyrygent Bohdan Boguszewski, gitarzysta klasyczny Krzysztof Meisinger, aktor Konrad Pawicki, fotograf Cezary Dubiel. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

edytor: Paweł Tomczyk

mzb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL