II Rzeczpospolita

02.12.2017

Radiowy eksperyment na 90. rocznicę Polskiego Radia Katowice

Specjalny program pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”, zrealizowany całkowicie na żywo, bez użycia komputerów, z muzyką i sygnałami stacji granymi na żywo, wyemituje w poniedziałek – w dniu swoich 90. urodzin – Polskie Radio Katowice.

„Wszystko będzie zagrane na żywo. Wyłączamy komputery i wzmacniacze. Odkładamy na bok płyty, taśmy i dyskietki. Zostaną tylko mikrofony, głosy, brzmienie instrumentów. Pozostaje tylko pytanie, czy potrafimy tworzyć takie radio, jak 90 lat temu? Bez elektroniki. Nawet 1000% na żywo” – zastanawia się prezes Radia Katowice Piotr Ornowski.

W jubileuszowym, czterogodzinnym programie, który potrwa od 9.00 do 13.00, wezmą udział specjalni goście, m. in. dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, znakomity trener polskich piłkarzy Antoni Piechniczek, znawca kina Stanisław Janicki czy artyści: Ireneusz Dudek, Józef Skrzek, Janusz Hryniewicz, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a także orkiestra górnicza i zespół góralski. Wszyscy wykonawcy będą grali swoje utwory na żywo, z wykorzystaniem akustycznych instrumentów. Sygnał stacji będzie również taki jak w 1927 r. – rozgłośnia ma wciąż kowadełko, wystukujące charakterystyczny rytm.

W klimat XX-lecia międzywojennego mają się wczuć również dziennikarze rozgłośni, od których w tym dniu przełożeni oczekują eleganckiego stroju – w pierwszych latach radiofonii spikerzy pracowali w smokingach i muszkach.

Rozgłośnia nie ucieka jednak całkowicie od współczesności - eksperyment radiowy będzie rejestrowany z wykorzystaniem 8 kamer i transmitowany na wszystkich częstotliwościach radiowych oraz na radiowej stronie www.radio.katowice.pl oraz na YouTube.

Polskie Radio Katowice rozpoczęło regularne nadawanie 4 grudnia 1927 r. Było ono drugą rozgłośnią w Polsce, a jako pierwsze działało w budynku zaprojektowanym i wzniesionym na potrzeby radia, służącym mu do dziś.

Autor: Anna Gumułka (PAP)

lun/ jw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL