Kultura i sztuka po 1989 roku

28.02.2018

Radni Suwałk nadali ulicy imię Andrzeja Wajdy

Radni Suwałk podjęli w środę uchwałę o nadaniu jednej z ulic w centrum miasta imienia nieżyjącego reżysera Andrzeja Wajdy. Wajda urodził się w Suwałkach i jest honorowym obywatelem tego miasta.

Ulica, która będzie nosiła imię zdobywcy Oscara jest w trakcie budowy, ale jej pewna część już istnieje. Przylega do jednej z głównych suwalskich ulic – Kościuszki. Ulica Andrzeja Wajdy będzie prowadzić wzdłuż rzeki Czarnej Hańczy.

"Nowa nazwa ulicy dotyczy wybitnego reżysera, filmowca, scenarzysty, Andrzeja Wajdy, suwalczanina z urodzenia, honorowego obywatela Suwałk i zdobywcy Oscara. Miejsce jest interesujące i pięknie położone" - powiedział przewodniczący rady miejskiej w Suwałkach Zdzisław Przełomiec.

Imię ulicy ma być nadane oficjalnie i uroczyście za kilka miesięcy. W tym roku powstanie także w Suwałkach ławeczka Andrzeja Wajdy. Jej pomysł powstał i zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

W październiku ubiegłego roku mieszkańcy upamiętnili miejsce narodzin Andrzeja Wajdy odsłonięciem tam tablicy pamiątkowej. Na uroczystość przyjechała wówczas żona zmarłego reżysera Krystyna Zachwatowicz.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. 8 lat mieszkał z rodzicami w budynku koszarowym, gdyż jego ojciec Jakub był porucznikiem, a potem kapitanem w 41. Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Potem wyprowadzili się do Radomia.

Andrzej Wajda po raz ostatni był w Suwałkach w 2016 r. obchodząc swoje 90. urodziny. Odsłonił wtedy okolicznościową tablicę w Suwalskim Ośrodku Kultury, na której znalazła się informacja o tym, że sala widowiskowo-teatralna w SOK nosi jego imię. Znajduje się na niej także autograf Andrzeja Wajdy, jego wizerunek oraz informacja, że urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach.

Andrzej Wajda w 1989 r. został senatorem RP z okręgu suwalskiego otrzymując ponad 105 tys. głosów. Artysta startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości filmowej. Zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

edytor: Paweł Tomczyk

bur/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL