Wystawę "Geometria i pamięć" poświęconą zmarłej w 2023 r. krytyczce i teoretyczce sztuki Bożenie Kowalskiej można od soboty oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Wśród prezentowanych dzieł są m.in. prace Wojciecha Fangora, Romana Opałki czy Henryka Stażewskiego.
Obrazy tych twórców znalazły się na wystawie w radomskiej "Elektrowni" nieprzypadkowo. Po pierwsze Kowalska współpracowała z nimi na przestrzeni dziesiątek lat. Poza tym jest autorką monografii Fangora, Opałki czy Stażewskiego, ale także wielu innych ważnych artystów, m.in. Jana Berdyszaka, Mariana Bogusza czy Jerzego Kałuckiego.
Po drugie - organizatorka legendarnych plenerów dla artystów posługujących się językiem abstrakcji geometrycznej - współpracowała z "Elektrownią" od kilkunastu lat. "Efektem były kolejne edycje plenerów - spotkań w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, wystawy i dokumentujące je wydawnictwa, przede wszystkim jednak międzynarodowa kolekcja dzieł sztuki tej proweniencji, obejmująca kilkaset pozycji" – zauważył kurator wystawy Mariusz Jończy.
Otwarta w sobotę wystawa została stworzona z dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" i prywatnej kolekcji Bożeny Kowalskiej. Ekspozycja będzie prezentowana do 16 czerwca.
Bożena Kowalska (1930-2023) studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1952 r. pracowała w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych. W 1974 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych.
Na przełomie lat 70 i 80 XX w. wykładała na Podyplomowym Studium Scenografii przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, później prowadziła gościnnie wykłady w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Była założycielką kolekcji sztuki współczesnej w Chełmie, Orońsku i Radomiu. Napisała około tysiąca artykułów, esejów, rozpraw naukowych, szkiców o sztuce i artystach oraz tekstów do katalogów wystaw.
W 2013 r. została odznaczona złotym medalem Gloria Artis, a w 2019 r. została honorową laureatką Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/