Pianista Rafał Blechacz, laureat Konkursu Chopinowskiego sprzed dziesięciu lat, został odznaczony we wtorek Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Pianista zaprezentował III Koncert fortepianowy C-moll Ludwiga Van Beethovena. Towarzyszyła mu Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.
W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczenie wręczył szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Dziękował artyście za to, że jest ambasadorem polskiej kultury na świecie. Występu wysłuchała między innymi pierwsza dama Anna Komorowska.
Blechacz podkreślił, że rok 2015 jest dla niego "dosyć szczególny z racji tego, że mija już właśnie dziesięć lat od Konkursu Chopinowskiego", od jego zwycięstwa. "Ta miniona dekada była dla mnie dość intensywna pod względem działalności koncertowej. (...) Był to czas intensywny, ale szczęśliwy" - mówił pianista.
"Na szczęście w tym wszystkim cały czas jest obecna muzyka, chyba najpiękniejsza rzecz, jaka mogła mi się przytrafić w życiu. Muzyka nigdy mnie nie zawiodła, nigdy nie obraziła, zawsze była i towarzyszyła mi we wszystkich chwilach mojego życia" - zaznaczył Blechacz.
Zwycięstwo Blechacza w XV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzyło 20-letniemu wówczas pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Pianista otrzymał również wszystkie nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty; zdobył także nagrodę publiczności.
Od tamtej pory Blechacz nagrał szereg płyt w ramach prestiżowego kontraktu z wytwórnią Deutsche Grammophon. Jako pierwsze w 2007 r. zarejestrował na płycie wszystkie preludia i dwa nokturny Chopina. Przed dwoma laty ukazała się z kolei płyta z polonezami kompozytora. Obok kompozycji Chopina na płytach Blechacza znalazły się też utwory polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego, a także Debussy'ego, Haydna, Beethovena i Mozarta.
Ukoronowaniem dotychczasowych osiągnięć polskiego pianisty jest przyznana w 2014 r. nagroda Gilmore Artist Award. To wyróżnienie przyznaje koncertującym pianistom co cztery lata anonimowa komisja oceniająca. Kandydaci nie są informowani o tym, że stawiający się na ich koncertach incognito członkowie komisji rozważają nominowanie ich do nagrody. Blechacz również nie spodziewał się niczego, gdy przedstawiciel Międzynarodowego Festiwalu Irving S. Gilmore International odbywającego się w Kalamazoo w stanie Michigan poinformował go w Berlinie o tym, że otrzyma nagrodę. Polski pianista został nią wyróżniony za wyjątkowy artystyczny kunszt. Laureatami Gilmore Artist Award byli w ostatnich latach Kirill Gerstein, Ingrid Fliter, Piotr Anderszewski i Leif Ove Andsnes.
Jesienią w Warszawie odbędzie się XVII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina. Do najbliższej edycji konkursu zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów - z całego świata nadesłano 452 aplikacje.
W tym roku pianistów zakwalifikowanych do konkursu oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. To w klasie profesor zwycięzca konkursu sprzed dekady studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Pozostali członkowie jury to: Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Andrzej Jasiński, Garrick Ohlsson, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Yundi Li.
1 października konkurs zainauguruje argentyńska pianistka i laureatka Konkursu Chopinowskiego z 1965 r. Martha Argerich. Będzie to symboliczne nawiązanie do przeszłości, bo w programie znajdzie się Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego, którym pianistka inaugurowała konkurs w 1980 r. (PAP)
mce/ tnt/ malk/