Kultura i sztuka po 1989 roku

01.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Recital Włodka Pawlika otworzył Chopin Music Spot na Lotnisku Chopina

Recital jazzmana Włodka Pawlika na warszawskim lotnisku Chopina otworzył Chopin Music Spot - strefę promującą muzykę klasyczną, w której przez najbliższy rok będą odbywały się m.in. recitale. Fortepian, na którym zagrał muzyk będzie ogólnodostępny.

"Mamy dzisiaj Światowy Dzień Muzyki, rusza XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Również dzisiaj na lotnisku rozpocznie swoją działalność nowy projekt - strefa Chopin Music Spot, w której w trakcie najbliższego roku będą się odbywały koncerty muzyki klasycznej oraz jazzowej" - zapowiedział dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie Michał Kaczmarzyk.

Strefę otworzył recital zdobywcy nagrody Grammy jazzmana Włodka Pawlika. Artysta wykonał Mazurek C-dur oraz etiudę e-moll Fryderyka Chopina. Po nim z polonezem As-dur wystąpił Staś Makuracki - jedenastoletni pianista z Warszawy.

"Muzyka jest elementem wypełnienia pustki w życiu. Jest czymś, co nas uspokaja i przynosi nam radość. W takich miejscach jak to, pełnym pośpiechu i stresu, muzyka może nam dać trochę odpoczynku i relaksu" - skomentował inicjatywę Włodek Pawlik.

"Muzyka jest elementem wypełnienia pustki w życiu. Jest czymś, co nas uspokaja i przynosi nam radość. W takich miejscach jak to, pełnym pośpiechu i stresu, muzyka może nam dać trochę odpoczynku i relaksu" - skomentował inicjatywę Włodek Pawlik.

W trakcie najbliższego roku w strefie będą się odbywały koncerty uznanych artystów, uczniów szkół muzycznych i młodych, debiutujących twórców. Muzycy będą grali na koncertowych instrumentach marki Boston wyprodukowanych przez firmę Steinway & Sons, która jest twórcą pianin i fortepianów od ponad 150 lat.

Fortepiany będą także ogólnodostępne, będą mogli na nich zagrać wszyscy chętni - zarówno pasażerowie linii lotniczych, goście lotniska, jak i pasjonaci muzyki. W oczekiwaniu podróżującym towarzyszyć będzie także muzyka wykonywana przez "niewidzialnego pianistę", czyli automat odtwarzający na fortepianie utwory Chopina.

Chopin Music Spot znajduje się w ogólnodostępnej hali odlotów w nowym terminalu. Tam też umieszczony został ekran, na którym będą transmitowane koncerty odbywające się w ramach konkursu chopinowskiego. Drugi fortepian postawiono w strefie pasażerskiej, w pobliżu stanowisk kontroli paszportowej.

Lotnisko im. Fryderyka Chopina jest patronem i sponsorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Przesłuchania rozpoczną się 3 października. Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października. Przez trzy kolejne dni po ogłoszeniu zwycięzców będą odbywały się koncerty laureatów. (PAP)

oma/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL