452 pianistów z 45 krajów zgłosiło się do udziału w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. 9 marca 2015 r. zostanie ogłoszona lista 160 pianistów zakwalifikowanych do eliminacji. 1 października Konkurs zainauguruje Martha Argerich.
"Konkurs stale rośnie, przekraczamy granice, które wyznaczały pułap wyobraźni ludzi, którzy tworzyli koncepcję konkursu" - powiedział pełnomocnik dyrektora ds. Konkursu Chopinowskiego Grzegorz Michalski podczas wtorkowej konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.
1 grudnia minął termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych. Były trzy formy zgłoszeń: po raz pierwszy można było zadeklarować swój udział on-line, z czego - jak poinformowano - skorzystało 260 osób, pozostałe zgłoszenia nastąpiły droga e-mailową bądź tradycyjną pocztą. Z całego świata nadesłano rekordową liczbę aplikacji.
Za kilka tygodni Komisja Kwalifikacyjna wyłoni 160 pianistów, którzy wezmą udział w eliminacjach do Konkursu. Odbywać się one będą w Warszawie w dniach 13–24 kwietnia 2015 roku. Lista 80 pianistów dopuszczonych do konkursu zostanie ogłoszona najpóźniej 25 kwietnia 2015 r.
"Gdy myślę o przyszłych konkursach - mówił Grzegorz Michalski - odczuwam niepokój. Coś trzeba będzie z tym zrobić, bo jest pewne niebezpieczeństwo w dokonywaniu tak dużych selekcji".
"Konkurs stale rośnie, przekraczamy granice, które wyznaczały pułap wyobraźni ludzi, którzy tworzyli koncepcję konkursu" - powiedział pełnomocnik dyrektora ds. Konkursu Chopinowskiego Grzegorz Michalski podczas wtorkowej konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.
Wśród zgłoszonych przeważają pianiści z Azji: jest 88 zgłoszeń z Japonii i 77 z Chin i Tajwanu. Zgłosiło się też 56 polskich pianistów. Liczna grupę stanowią też reprezentanci Korei Południowej - 47 osób, Rosji-35 zgłoszeń i Stanów Zjednoczonych -34 zgłoszenia. Jest też pianista z Zimbabwe i Ekwadoru.
Jak podkreślono podczas konferencji - niewielkie jest zainteresowanie Konkursem Chopinowskim w sąsiednich krajach, takich jak Słowacja, Czechy, Niemcy.
W tej edycji zgłaszać się mogły do udziału w konkursie osoby urodzone w latach 1985–1999. Na zmianę w regulaminie dotyczącą wieku uczestników zwrócił uwagę kierownik organizacyjny konkursów pianistycznych Jerzy Michniewicz. "W tej edycji aplikować do konkursu mogły już osoby 16-letnie" - podkreślił. Zwrócił on też uwagę, na utrzymującą się dominację panów w konkursie: zgłosiło się bowiem 253 mężczyzn, a tylko 199 kobiet.
Polskim pianistom awans do październikowego Konkursu bez konieczności startowania w eliminacjach gwarantują pierwsze dwie nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w Warszawie pomiędzy 31 stycznia a 8 lutego 2015 r.
Pianistów zakwalifikowanych do konkursu oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. pozostali członkowie jury to: Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Andrzej Jasiński, Garrick Ohlsson, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Yundi Li.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. Konkurs Chopinowski jest jednym z nielicznych monograficznych konkursów pianistycznych na świecie, pozostaje niezmiennie poświęcony wykonawstwu muzyki jednego kompozytora. W ciągu osiemdziesięciu lat istnienia ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Inicjatorem Konkursów Pianistycznych imienia Fryderyka Chopina był prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980), wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor.
Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w dniach 23-30 stycznia 1927 roku w udostępnionej na ten cel sali Filharmonii Warszawskiej.
Obecnie Konkurs jest członkiem-założycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie a także członkiem Fundacji Alink - Argerich od 2004 r.
1 października konkurs zainauguruje Martha Argerich. Będzie to symboliczne nawiązanie do przeszłości, bo w programie znajdzie się Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego, którym pianistka inaugurowała konkurs w 1980 roku, towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. 2 października wystąpi inny juror i laureat konkursu – Garrick Ohlsson. Kolejne 3 tygodnie będą należały do młodych pianistów z całego świata.
W czteroetapowej rywalizacji będą walczyć o nagrodę główną – czyli 30.000 euro i liczne nagrody pozaregulaminowe, w tym koncerty w prestiżowych salach świata. Zwycięzcę XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznamy wieczorem 20 października 2015 roku. (PAP)
abe/ agz/