Działacze Towarzystwa Bory Dolnośląskie ze Szprotawy z pracownikami Muzeum Ziemi Szprotawskiej dokonali rewitalizacji zabytkowego XIX-wiecznego drogowskazu we wsi Henryków - poinformował PAP Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Leżący w przydrożnym rowie kamień odkryła mieszkanka wsi. Po wstępnych oględzinach okazał się on być drogowskazem wykonanym w 1889 roku.
Wyryta na kamieniu inskrypcja: „Privat Weg” oznacza w dosłownym tłumaczeniu „prywatną drogę”. Ta zaś wiodła z Henrykowa w kierunku wiejskiego młyna zbudowanego nad rzeką Szprotawą. Prawdopodobnie należała do hrabiego Neumanna na Wiechlicach.
Kamień został wydobyty z rowu i zamocowany na starym oryginalnym cokole. Inskrypcje na drogowskazie oczyszczono oraz wykonano ścieżkę do zabytku.
„Tak oto wieś i gmina wzbogaciły się o kolejną ciekawostkę regionaliną, przy której warto się na krótko zatrzymać" - powiedział Boryna.
Boryna dodał, że w okolicy Henrykowa i sąsiednich Wiechlic znajduje się kilkanaście podobnych artefaktów, co sprawia, że to jedyne takie ich „zgrupowanie” na terenie gminy Szprotawa.
Regionaliści wykonali dokumentację fotograficzną zabytku oraz specjalnie go oznakowali, zabezpieczając przed kradzieżą. (PAP)
mmd/ abe/