Festiwal Inne Brzmienia, będący częścią projektu Wschód Kultury, rozpoczął się w środę w Lublinie. Zaprezentują się na nim artyści z 13 krajów, 20 zespołów i projektów muzycznych z pogranicza gatunków i kultur.
Wschód Kultury to projekt, który ma integrować środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej - Białegostoku, Lublina i Rzeszowa – oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska powiedziała, że obszary trzech województw, które obejmuje Wschód Kultury, to tereny gdzie występują silne tradycje wielokulturowości, mieszka wielu ludzi tzw. pogranicza, mniejszości narodowych. „To następny etap w wykorzystywaniu potencjału tolerancji, ale i budowania tolerancji” - powiedziała Omilanowska na konferencji prasowej w Lublinie.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia w Lublinie jest bezpłatny – festiwal objęty jest programem „Kultura dostępna” prowadzonym przez ministerstwo i Narodowe Centrum Kultury, mającym na celu przełamywanie barier w dostępności wydarzeń kulturalnych.
Omilanowska powiedziała, że choć główną barierę stanowią koszty, to jednak badania prowadzone przed wprowadzeniem programu pokazały, że są też bariery mentalne, kiedy ludzie nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych ponieważ oceniają, iż są one przeznaczone dla innej grupy społecznej niż ta, do której się zaliczają np. uważają się za stojących zbyt nisko, aby sięgnąć po jakiś rodzaj kultury.
Jej zdaniem takie bariery przełamuje m.in. Noc Muzeów, ale również może tak działać festiwal Inne Brzmienia. „Wiele tych oporów mentalnych można znieść, kiedy oferuje się widzowi pewne wydarzenie w niekonwencjonalny sposób, tak by +wypadł z szyn+, do których jest przyzwyczajony” – powiedziała.
Omilanowska uczestniczyła też w otwarciu wystawy „Re-lokacje” w Muzeum Lubelskim, towarzyszącej festiwalowi Inne Brzmienia. Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt prac wielu artystów z okresu minionych 150 lat, pochodzących ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, Galerii Labirynt oraz Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Ma być przykładem nowego sposobu pokazywania sztuki, jakie zamierza wprowadzić Muzeum Lubelskie.
„Ta wystawa jest pomysłem na nowe otwarcie sięgania po zbiory, które tu w Lublinie są, które w większości są pewnie nieznane, bo zostały wybrane z dzieł dotychczas nieeksponowanych na wystawie stałej i pokazane są w innym kontekście. (…) Cieszę się, że muzea sięgają po takie środki” – powiedziała minister kultury.
Festiwal Inne Brzmienia w Lublinie ma na celu prezentowanie najciekawszych zjawisk w światowej muzyce, mało znanych, wymykających się nieraz klasycznym podziałom gatunkowym, łączących różne rodzaje muzyki z różnych kręgów kulturowych, tradycji, prądów i stylów m.in. rocka, jazzu, reggae, muzyki klasycznej czy elektronicznej.
W tegorocznej edycji festiwalu wystąpią artyści z 13 krajów świata. W Lublinie wystąpią m.in. prekursorzy awangardowej i elektronicznej sceny industrialnej „Einsturzende Neubauten” z Niemiec, a także pochodzący z Nigerii jeden z prekursorów stylu afrobeat, perkusista - Tony Allen, który w swojej twórczości łączy etniczną muzykę afrykańską z jazzem, funky czy reggae. Wystąpi też zespół „The Plastic People OF The Universe” z Czech - jedna z najważniejszych grup kontrkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej, której styl muzyczny jest mieszanką rocka, brzmień symfonicznych, art rocka, folkloru, jazzu, a niekiedy punku.
Specjalnie na Inne Brzmienia przygotowano projekt muzyczny - Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra pt. „Wojna to przeżytek”. Podczas tego koncertu przywołane będą pieśni antywojenne, antysystemowe i pacyfistyczne powstałe na terenie Wschodniej Europy. Zaaranżowane na nowo utwory zaśpiewają m.in. Ania Rusowicz, Natalia Pikuła, amerykański songwriter rosyjskiego pochodzenia Daniel Hertzov.
Koncert inspirowany ormiańską muzyką ludową, przygotowany specjalnie na festiwal, zaprezentuje Olo Walicki z zespołem i Zbigniewem Namysłowskim. Zespół Walickiego zasłynął nowatorskim podejściem do muzyki i kultury Kaszub, którą połączył z mocnym brzmieniem gitary, instrumentów perkusyjnych, kontrabasu i trąbki. Zbigniew Namysłowski to artysta, który słynie z łączenia muzyki ludowej i etnicznej z jazzem.
Na festiwalu wspólnie zagrają też polska grupa Variete, grająca nowoczesną muzykę Nowej Fali (wywodzącej się z punk rocka) i litewscy muzycy jazzowi flecistka i wokalistka Neda Malunawiciute oraz saksofonista Jan Maksimowicz. Zagrają też pochodzący z Kijowa sekstet Atomic Simao łączący jazz, rocka i funky oraz gruzińskie Trio Mandili - zespół trzech młodych wokalistek, śpiewających tradycyjne gruzińskie piosenki.
Festiwalowym koncertom towarzyszyć będą m.in. prezentacje kina ormiańskiego, dyskusje i wystawy – w tym fotografii z krajów Partnerstwa Wschodniego. Specjalny program warsztatów m.in. gry na bębnie, akustyki, własnoręcznej budowy instrumentów muzycznych przygotowano dla dzieci.
Projekt Wschód Kultury, realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok - obejmuje trzy festiwale Europejski Stadion Kultury, który odbył się wczerwcu w Rzeszowie, Inne Brzmienia w Lublinie, oraz festiwal Inny Wymiar, który będzie w sierpniu w Białymstoku.(PAP)
ren/kop/ agz/