Spektakle teatrów z Polski, Gruzji, Białorusi i Armenii będzie można zobaczyć podczas rozpoczętego w niedzielę 5. festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód” organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza potrwa do 4 października.
Ideą festiwalu jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Ma służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.
W tym roku na festiwalu pokazanych zostanie siedem spektakli, w tym spektakle gospodarzy - Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
Od jednego z nich - "Bóg mordu" w reżyserii Katarzyny Deszcz - rozpoczęła się w niedzielne popołudnie tegoroczna edycja imprezy. "Bóg mordu" to jeden z najnowszych spektakli białostockiego teatru; przenikliwa opowieść o współczesnych ludziach pełna złośliwości, humoru, ale też przemyśleń.
Kolejną propozycją będzie spektakl gruzińskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi "Kiedy tak bardzo za mną tęsknisz…" zostanie pokazany online. To historia - jak piszą organizatorzy - "o relacji ojca i syna, która została wystawiona na próbę przez kryzys gospodarczy, zderzenie pokoleń, a także przemoc domową, narkomanię, hazard czy utratę mieszkania".
W kolejnych dniach będzie można obejrzeć m.in. "Dekameron" armeńskiego Narodowego Akademickiego Teatru im. Gabriela Sundukyana z Armenii, "Psie serce" Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie czy "Hetamy" Niezależnego Projektu Teatralnego z Białorusi. Natomiast inną propozycją białostockiego teatru będą "Treny".
Po spektaklach przewidziano też dyskusje i rozmowy z twórcami.
5. festiwal teatralny "Kierunek Wschód" w związku z trwającym remontem siedziby Teatru Dramatycznego w Białymstoku będzie odbywać się na kilku scenach w mieście. Spektakle będzie można obejrzeć w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury, w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB, Kinie Ton oraz klubie "Zmiana Klimatu".
Festiwal otrzymał dofinansowanie z resortu kultury oraz budżetu województwa podlaskiego.(PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ mhr/