Spektakle i widowiska teatrów z różnych części Europy, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wertep”. Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie „wędrować” do innych miejscowości.
Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.
"Wertep" potrwa przez dwa weekendy, w dniach: 24-26 lipca i 30 lipca-2 sierpnia. "Zawita do ośmiu miejscowości, gdzie zaprezentowanych zostanie 15 różnych spektakli i widowisk, które łącznie będą grane 60 razy" - informują organizatorzy.
"Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz - przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego Festiwalu mogłoby zabraknąć" - mówi jedna z organizatorek Agata Rychcik-Skibińska.
W związku z pandemią koronawirusa obowiązują ograniczenia, a spektakle będą dostępne także w internecie. "Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz - przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego Festiwalu mogłoby zabraknąć" - mówi jedna z organizatorek Agata Rychcik-Skibińska.
Festiwal rozpoczął się w piątek po południu w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. W programie znalazły się zarówno spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. W kolejne dni impreza zawita też m.in. do Narwi, Gródka, Białowieży, a zakończy się w Hajnówce. W każdym z miejsc zaplanowano pokaz kilku przedstawień.
Jak mówi pomysłodawca i organizator "Wertepu" Dariusz Skibiński, z roku na rok festiwal ewoluuje. "W tym roku zbliżamy się do tradycji cyrku, ale w jego nowym wydaniu, który cieszy się już dużym powodzeniem na zachodzie Europy i coraz śmielej zdobywa polskie sceny i estrady. Cyrku w nowym rozumieniu – bez tresury zwierząt, bardziej zbliżonym do tradycji teatru" - powiedział. Wymienił, że to nowe myślenie o cyrku zaprezentuje m.in. Kompania "Fundacja Sztukmistrza", ale też artyści z Francji i Szwajcarii.
Podczas festiwalu nie zabraknie też znanych widzom występów "Zmysłów", gdzie artyści zapraszają na wędrówkę pełną zmysłów i parady lampionów.
W ramach imprezy odbędzie się też koncert w synagodze w Orli. Wystąpi Helena Matuszewska związana z zespołami Same Suki i InFidelis oraz Basia Songin z zespołu Saturi. Jako duet Mehehe wprowadzą słuchaczy - jak mówią organizatorzy - "w świat ludowych wierzeń, etnicznych brzmień i szamańskich czarów". "Autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową, dźwiękami natury i tradycjami szamańskimi z różnych regionów Polski oddają ulotną atmosferę tajemniczości" - dodali.
Organizację "Wertepu" wsparło finansowo m.in. ministerstwo kultury i podlaski urząd marszałkowski.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/