Kultura i sztuka po 1989 roku

10.11.2019

Rozpoczął się XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Koncert Nikity Mnodyantsa zainaugurował w niedzielę w Bydgoszczy XI Międzynarodowy Konkurs pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Artysta wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Kai Baumana.

Rosjanin Mnodyants to zwycięzca siódmego konkursu 2007 r. W programie wieczoru znalazły się: II Koncert fortepianowy g-moll op. 16 Siergieja Prokofiewa i Koncert na Orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Prowadzącym koncert był reżyser filmowy Krzysztof Zanussi.

List do organizatorów skierował prezydent Duda, zwracając uwagę na trwający szczególny czas narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

CZYTAJ TAKŻE

Prezydent podkreślił, że Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego to wartościowe przedsięwzięcie. "Udział w tym wydarzeniu daje nie tylko młodym pianistom z Polski i zagranicy okazję do zaprezentowania talentów i umiejętności, lecz także przybliża uczestnikom postać Ignacego Jana Paderewskiego, światowej sławy artysty, wybitnego męża stanu i dyplomaty, jednego z ojców naszej niepodległości" - napisał Duda.

Konkurs jest przeznaczony dla pianistów urodzonych w latach 1987-2003, niebędących studentami jurorów w ostatnich trzech latach. Wystąpi 48 uczestników. Zostali oni wyłonieniu spośród 185 pianistów, którzy przystąpili do przesłuchań eliminacyjnych w Brescii, Moskwie, Nowym Jorku, Szanghaju, Suelu, Warszawie i Wiedniu. Polskę reprezentuje ośmioro: Łukasz Byrdy, Joanna Goranko, Marek Kozak, Mateusz Krzyżanowski, Michał Mossakowski, Kamil Pacholec, Anna Szałucka i Marcin Wieczorek.

Konkurs składa się z dwóch etapów eliminacyjnych, półfinału i finału. Występy pianistów oceniać będzie jury w składzie: przewodniczący Piotr Paleczny (Polska), Lilian Barretto (Brazylia), Manana Doijashvili (Gruzja), Janina Fialkowska (Kanada), Vladimir Ovchinnikov (Rosja), Zbigniew Raubo (Polska), Waldemar Wojtal (Polska), Ying Wu (Chiny) i Yukio Yokoyama (Japonia).

INFOGRAFIKA

Przewidziane są trzy nagrody regulaminowe - 30, 15 i 7 tys. euro oraz dwa wyróżnienia po 2,5 tys. euro, a także nagrody specjalne - jedna w wysokości 2 tys. euro i trzy po 1 tys. euro. Ustanowione zostały również nagrody pozaregulaminowe, zarówno pieniężne, jak i w formie zaproszeń na koncerty i recitale w kraju i za granicą.

Koncert laureatów odbędzie się 24 listopada w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, a następnego dnia zostanie powtórzony w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Pierwszy Konkurs Paderewskiego, jeszcze o zasięgu ogólnopolskim, odbył się w 1961 r. Zwycięzcą został 25-letni Jerzy Maksymiuk, później znany w świecie dyrygent i dyrektor orkiestr. Kolejne ogólnopolskie konkursy odbyły się w 1986 r. i 1994 r. W 1998 r. impreza zyskała rangę międzynarodową i odtąd odbywa się regularnie co trzy lata.

Zwycięzcami ostatnich konkursów byli: w 2010 r. - Eduard Kunc (Rosja), w 2013 r. - Zheeyoung Moon (Korea Południowa), w 2016 r. - Hyuk Lee (Korea Południowa)

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy przy współudziale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL